Dodaj ogłoszenie o pracy


Rodzaje umów o pracę na czas określony

Pracodawca zawierając z pracownikiem umowę na czas określony ma do wyboru kilka rodzajów takiej formy zatrudnienia pracownika. Najczęściej występującą w praktyce formą umowy o pracę na czas określony jest umowa na czas określony dłuższy niż sześć miesięcy, gdzie strony przewidziały możliwość wcześniejszego rozwiązania tej umowy przez każdą ze stron za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Taka umowa zawarta na okres krótszy niż sześć miesięcy nie będzie mogła być rozwiązana z zastosowaniem zwykłego wypowiedzenia.

 

Zatrudniając nowego, jeszcze nie sprawdzonego pracownika, pracodawcy najczęściej decydują się na zawarcie z takim pracownikiem umowy na okres próbny. Umowa taka nie może przekraczać okresu trzech miesięcy.
Natomiast okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi odpowiednio 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni, 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie, 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

 

Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności. Umowa na zastępstwo zawierana jest wtedy, kiedy pracownik firmy z uzasadnionych powodów nie może być w firmie obecny. W praktyce, umowy na zastępstwo zawierane są wtedy, kiedy pracownik przebywa na urlopie bezpłatnym, macierzyńskim, wychowawczym,  itp. Okres wypowiedzenia umowy na okres próbny wynosi 3 dni robocze.


Podstawa prawna:
art. 25, art. 33, art. 331, art. 34 Kodeksu pracy


Autorka: Ewa Krysztofiuk radca prawny M&M air sea cargo S.A.

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.