Dodaj ogłoszenie o pracy


Co powinieneś wiedzieć o nowych przepisach dotyczących stawki minimalnej?

Za kilka miesięcy - od 1 stycznia 2017 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące minimalnej stawki godzinowej dla osób pracujących na podstawie umów zlecenie oraz o świadczenie usług, w tym osób samozatrudnionych. Stawka będzie ogłaszana do 15 września każdego roku i zależeć będzie od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.
W 2017 roku stawka minimalna wyniesie ok. 13 złotych.

Dodatkowo, od 2017 roku przestanie obowiązywać przepis umożliwiający wypłatę pracownikowi, w pierwszym roku pracy, wynagrodzenia w wysokości 80 proc. wysokości pensji minimalnej. Ministerstwo Rozwoju przygotowało pakiet informacji o nowych regulacjach prawnych na temat zatrudniania pracowników, obowiązków jako pracodawca, rozwiązania umowy o pracę. W materiałach tych znajdują się m.in. informacje o tym, jakie elementy musi mieć umowa cywilnoprawna, żeby nie została uznana za stosunek pracy, o prawach i obowiązkach pracowników, w tym okresach wypowiedzenia, ochronie stosunku pracy podczas choroby i ciąży, czy o tym, jak powierzyć pracownikowi mienie firmy.
Wszystkie te informacje można znaleźć na stronach:

https://www.biznes.gov.pl/przedsiebiorcy/biznes-w-polsce/prowadze-firme/pracownicy?utm_source=epkmail10&utm_medium=link2&utm_campaign=epkmail 

http://dziennikustaw.gov.pl/du/2016/1265/1?utm_source=epkmail10&utm_medium=link3&utm_campaign=epkmail

(źr. Ministerstwo Rozwoju)

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.