Dodaj ogłoszenie o pracy


Czy warto decydować się na outsourcing usług magazynowych?

W każdym przedsiębiorstwie nadchodzi moment podjęcia decyzji, jaki model magazynowania przyjąć. Czy inwestować we własną powierzchnię, wynająć magazyn, a może skorzystać z outsorsingu usług magazynowych?
Wiele przedsiębiorstw posiada własne magazyny, które są zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu produkcyjnego. Takie rozwiązanie zapewnia sprawne pobieranie oraz magazynowanie produktów, ale równocześnie wiąże się z dużym kosztem. Począwszy od zakupu odpowiedniej działki, wybudowanie magazynu, wyposażenie go w regały wysokiego składowania i niezbędny sprzęt, po koszty operacyjne związane z funkcjonowaniem budynku. Co istotne, własny obiekt generuje koszty stałe niezależnie od tego jaki jest poziom wykorzystania powierzchni magazynowej. Na posiadanie własnego magazynu w większości decydują się więc duże zakłady produkcyjne, które na bieżąco potrzebują dużej przestrzeni magazynowej. Pozostałe przedsiębiorstwa mają do wyboru wynajem powierzchni w parkach magazynowych bądź outsourcing, czyli współpracę z operatorem logistycznym.
- Współpraca z odpowiednim operatorem logistycznym dysponującym nowoczesnymi systemami pozwala na zaplanowanie pracy i procesów w sposób optymalny uwzględniając we współpracy specyfikę działalności przedsiębiorstwa, jego branży, sezonowości etc. Operator logistyczny organizuje pełną obsługę w zakresie logistyki magazynowej i transportowej. Firma nie musi więc martwić się o organizację swojej logistyki i może poświęcić więcej czasu na rozwój produkcji czy pozyskiwanie nowych klientów – mówi Edyta Holik, country sales manager w 7R Solution
Wybierając firmę świadczącą outsorsing usług magazynowych powinniśmy mieć pewność, że zajmie się kompleksowo logistyką naszych towarów. Operatorzy logistyczni dysponują powierzchniami magazynowymi w różnych miastach, dzięki czemu mogą elastycznie dostosować lokalizację do potrzeb kontrahenta. Magazyny są wyposażone w regały wysokiego składowania, odpowiednie wózki widłowe do rozładunków i załadunków, a także w inne urządzenia niezbędne przy kompletacjach towarów i ich etykietowaniu. Korzystanie z outsorsingu usług zwalnia przedsiębiorstwo od takich czynności jak opłaty za czynsz i media, ubezpieczenie budynku, czy zatrudnienie osób do obsługi magazynu
- Wyprowadzenie logistyki magazynowej na zewnątrz przedsiębiorstwa i zlecenie jej profesjonalnemu operatorowi może przynieść znaczące oszczędności. Pozwala uniknąć kosztów związanych z utrzymaniem pustych powierzchni magazynowych, zmniejsza koszty pracownicze, zapewnia redukcję i większą kontrolę kosztów operacyjnych oraz dywersyfikację ryzyka. Kolejnym atutem wynikającym z korzystania z usług outsourcingowych u profesjonalnego operatora jest doradztwo jego zespołu ekspertów, które bezpośrednio wpływa na podwyższenie jakości procesów magazynowych – wymienia Edyta Holik z 7R Solution.

Można powiedzieć, że każdy chwali swoje, a logistyka to nic innego jak liczby i rachunek kosztów dla producentów i firm handlowych. Więc decyzja o outsourcingu obsługi logistycznej powinna być podyktowana czystą kalkulacją kosztów i oszczędności, a te pamiętajmy są różne dla każdej firmy i każdego przypadku.

(red)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.