Dodaj ogłoszenie o pracy


Nie będzie już egzaminów na agenta celnego – deregulacja zawodu!

Służba Celna poinformowała na swoich stronach internetowych, że w końcowej fazie znajdują się prace nad II transzą deregulacji dostępu do zawodów, w tym także do zawodu agenta celnego.

Wniosek o deregulację zawodu agenta celnego przedstawił Szef Służby Celnej. Jest to kolejny element wspierania aktywności gospodarczej przedsiębiorców poprzez zmniejszanie obciążeń i ograniczeń administracyjnych. Sejm na 65 posiedzeniu 4 kwietnia 2014 r. uchwalił rządowy projekt ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych i przekazał jej tekst Prezydentowi i Marszałkowi Senatu. Projekt ustawy wraz z poprawkami został przyjęty na wspólnym posiedzeniu Komisji Gospodarki Narodowej oraz Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Senatu 15 kwietnia br.

Projekt ten przewiduje między innymi rezygnację z konieczności zdawania przez kandydatów na agentów celnych egzaminów przed komisją powołaną przez Ministra Finansów na rzecz wymogu posiadania kwalifikacji lub doświadczenia, w zakresie obsługi celnej podmiotów gospodarczych. W związku z tym, w przyszłości nie przewiduje się przeprowadzania egzaminów na agentów celnych. Ostatni egzamin przeprowadzony zostanie zgodnie z harmonogramem 10 maja 2014 r.

Jednocześnie Służba Celna poinformowała, że osoby, które złożyły wnioski o przystąpienie do egzaminu na agenta celnego mają możliwość wycofania wniosków i otrzymania zwrotu wpłaconej opłaty egzaminacyjnej. Pisemny wniosek o zwrot wpłat dokonanych na poczet egzaminu należy złożyć do:
Centrum Edukacji Zawodowej Resortu Finansów  
ul. Okrzei 2/4 03-710 Warszawa

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerami telefonów Centrum Edukacji Zawodowej Resortu Finansów: 22 511 21 54, 22 511 21 67, 605 371 446.

Zobacz tekst rządowego projektu ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych i przebieg procesu legislacyjnego.

(źr. MF)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.