Dodaj ogłoszenie o pracy


Transport napojów alkoholowych do krajów Wschodniej Europy – wymagania rynku i prawa

Transport alkoholu to bardzo wymagające zadanie, biorąc pod uwagę specyfikę samego towaru (m.in. kruchość szklanych butelek, konieczność utrzymania odpowiedniej temperatury produktów) oraz ilość przepisów czy ograniczeń prawnych. Tego rodzaju przewóz wymaga specjalistycznej wiedzy, dużego doświadczenia, a także odpowiednio wyposażonego taboru samochodów.
Zgodnie  z normami prawnymi w krajach WNP, towary wysokoprocentowe już przy wjeździe do kraju muszą mieć znak akcyzy. Proces oklejania butelek, który powinien odbyć się jeszcze przed dotarciem na granicę z m.in. Rosją, Białorusią czy Ukrainą jest bardzo czasochłonny, a większość zakładów produkujących napoje alkoholowe, nie realizuje tej usługi. Warto więc skorzystać z firmy logistycznej, która w ramach przewozu zajmie się również przyklejeniem odpowiednich etykiet i banderol do towaru.

Wymagania rynku
Pieczęć akcyzowa na Białorusi i Ukrainie (przyklejana specjalnym klejem) różni się  od Rosyjskiej, która przytwierdzana jest za pomocą dodatkowych etykiet. W związku z tym koszty usługi banderolowania są wyższe w przypadku towarów przywożonych do Rosji, w porównaniu z tymi wwożonymi na Białoruś i na Ukrainę. Należy pamiętać również, że po odpowiednim oznaczeniu wymagane jest uzyskanie deklaracji eksportowej EX1 lub dokumentu tranzytowego T1. Co ważne produkty alkoholowe do krajów WNP mogą być importowane tylko przez przejścia graniczne, upoważnione do tranzytu towarów akcyzowych.

Kolejną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę podczas importu do Federacji Rosyjskiej, są wymogi dotyczące karnetu TIR. Zgodnie z decyzją Federalnej Służby Celnej karnety TIR nie są traktowane jako zabezpieczenie zapłaty należności celnych. Dlatego też klient musi dostarczyć z banku certyfikat gwarancyjny odprawy lub uzyskać ubezpieczenie na granicy.
- Profesjonalne firmy transportowe oferują swoim klientom możliwość zdalnego rejestrowania takich ubezpieczeń, co daje pewność, że ładunek bez zbędnych przestojów pojedzie do Rosji. Z kolei na Ukrainie i Białorusi obowiązuje system wcześniejszej deklaracji, więc produkty alkoholowe mogą być przewożone przez przejścia graniczne tylko za okazaniem oryginału opłat celnych. W przypadku wywozu towaru akcyzowego z krajów WNP możliwe jest naklejenie banderoli po przekroczeniu granicy lub w ogóle rezygnacja z umieszczania znaków akcyzowych. Należy również pamiętać o obowiązku konwojowania artykułów alkoholowych na terenie Białorusi oraz dokumentach tranzytowych T1 – podkreśla Andrzej Iwanow Kołakowski, dyrektor Regionalny Asstra Forwarding AG.

W przypadku transportu drogą morską przewóz napojów alkoholowych odbywa się w kontenerach chłodniczych lub pojemnikach z tzw. suchą izolacją, gdzie używane są specjalne koce termiczne, które pozwalają na utrzymanie odpowiedniej temperatury przewożonego towaru.  
(źr. za inf. AsstrA)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.