Dodaj ogłoszenie o pracy


Ile dni wolnych w 2014 roku za święta przypadające w sobotę?

Dzięki orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, od października 2012 roku ponownie możemy cieszyć się dodatkowym dniem wolnym za święto przypadające w sobotę. W ubiegłym roku żaden dzień ustawowo wolny od pracy nie wypadał w sobotę, jednak w 2014 roku będziemy mieli parę okazji, by skorzystać z obowiązującego przywileju i odebrać dodatkowe wolne.

- Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2012 przywrócił stan prawny sprzed 2011 roku i sprawił, że  znów mamy prawo do dodatkowego dnia wolnego w przypadku, gdy święto wypada w dzień wolny inny niż niedziela – mówi Bożena Ryszka, prawnik w TGC Corporate Lawyers. - Każde święto, o ile nie wypada w niedzielę, obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin, jeśli więc przypada ono w sobotę, a ta nie jest dniem pracującym w danej organizacji, pracodawca zobligowany jest do udzielenia podwładnym dodatkowego dnia wolnego – dodaje ekspert.

Jak wynika z kalendarza, w bieżącym roku dni świąteczne wypadną w sobotę dwukrotnie – 3 maja oraz 1 listopada. – Będzie więc okazja, by w porozumieniu z pracodawcą odebrać dzień wolny np. w piątek i w poniedziałek i tym samym nieco wydłużyć sobie świąteczne weekendy – mówi Bożena Ryszka z TGC Corporate Lawyers. Choć to jeszcze odległa perspektywa, także w 2015 roku taka możliwość pojawi się dwa razy – 15 sierpnia i 26 grudnia.

(źr. TGC Corporate)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.