Dodaj ogłoszenie o pracy


„Bezpośrednia dostawa” – odprawy celne bardziej elastyczne?

Na stronie Ministerstwo Finansów opublikowano wyjaśnienia o uruchamianej instytucji tzw. „bezpośredniej dostawy". Jak czytamy w dokumencie - instytucja ta wpisuje się w koncepcję uelastyczniania odpraw celnych realizowaną przez Służbę Celną w ramach projektu Strategii działania Służby Celnej na lata 2014-2020, a zwłaszcza w założenia Programu i–Cło.

„Bezpośrednia dostawa” to inicjatywa pozostająca w obszarze problematyki przedstawiania towarów organom celnym, a jej istota sprowadza się do dostarczenia towaru bezpośrednio do odbiorcy, a nie do urzędu celnego.

Stosowanie „bezpośredniej dostawy” wiąże się więc z przedstawieniem towaru w miejscu innym niż urząd celny, celem dopełnienia wymaganych formalności celnych, które powinny być realizowane na zasadach ogólnych wynikających z założeń danej procedury, czy przeznaczenia celnego, w godzinach pracy urzędu celnego.

Instytucja ta w sposób nierozerwalny związana jest z miejscami uznanymi/wyznaczonymi i jako taka powoduje konieczność dopełnienia przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie miejsca wyznaczonego lub uznanego przez organ celny, w którym mogą być dokonywane czynności przewidziane przepisami prawa celnego (Dz. U. Nr 97 z 2004r. poz 967 z późn. zm.), zwanego dalej „rozporządzeniem w sprawie miejsc uznanych”.

W przedmiotowym rozporządzeniu zdefiniowano miejsca, w których poza urzędem celnym, w uzasadnionych przypadkach i na warunkach określonych przez organ celny mogą być dokonywane czynności przewidziane przepisami prawa celnego.

Są to miejsca uznane i wyznaczone. Określono zasady ustanawiania ww. miejsc, jak również przesłanki uzasadniające uznanie i wyznaczenie miejsca. W konsekwencji wszędzie tam, gdzie w unijnym prawie celnym mowa jest o miejscach wyznaczonych lub uznanych, w polskim porządku prawnym miejsca te rozumiane są jako formalnie zatwierdzone przez organy celne (na podstawie wniosku podmiotu) i tylko do takich miejsc (poza urzędem celnym) są dostarczane towary w celu przedstawienia organom celnym.

Powyższe dotyczy również m.in. miejsc uznanych dla potrzeb dostarczania towarów do upoważnionego odbiorcy dla procedur tranzytowych.

Pobierz Informacje Ministerstwa Finansów nt. Instytucji bezpośredniej dostawy

(opr. rak, za inf. MF)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.