Dodaj ogłoszenie o pracy


Koniec delegowania pracowników za granicę?

Rocznie ok. 1 miliona osób jest delegowanych do pracy za granicą przez firmy, które korzystają ze swobody świadczenia usług na terenie Unii Europejskiej. Aż 230 tys. z nich to Polacy. Podstawowym założeniem delegowania jest wykonywanie usług poza krajem prowadzenia działalności, w którym odprowadzane są podatki i składki na ubezpieczenia społeczne. W przypadku Polski szacuje się, że dzięki delegowaniu generowane są wpływy do budżetu państwa rzędu 5,5 mld rocznie (ok. 2 mld to podatki, a kolejne 3,5 mld to składki do ZUS). Tych pieniędzy może niedługo już nie być.

Odbywający się legalnie transfer środków pieniężnych z państw, do których delegowani są pracownicy, oczywiście nie jest korzystny dla tych krajów. Aktualnie trwają prace nad dyrektywą wdrożeniową Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej do dyrektywy 96/71/WE, której przyjęcie w zaproponowanym kształcie może oznaczać koniec delegowania pracowników za granicę. Pod hasłem ochrony ich praw w rzeczywistości forsowane są zapisy, które spowodują taki wzrost kosztów prowadzenia działalności firm świadczących usługi za granicą, że uczynią nieopłacalną tę formę aktywności biznesowej, szczególnie w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw.

Nowe przepisy nakładają obowiązek ustanowienie przedstawiciela firmy w kraju świadczenia usługi, przechowywania dokumentów na miejscu oraz tłumaczenia tych dokumentów. Ponadto przegłosowany w Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Parlamentu Europejskiego (EMPL) projekt nowej dyrektywy wprowadza nakaz zgłaszania pracownika delegowanego na 5 dni przed rozpoczęciem świadczenia usługi. Wszystkie te rozwiązania spowodują wzrost biurokracji, podniesienie cen usług, a w konsekwencji zmniejszenie konkurencyjności i elastyczności firm delegujących pracowników. Dodatkowo katalog wymogów administracyjnych oraz środków kontrolnych pozostawiono otwartymi, co umożliwia wprowadzenie poszczególnych krajom Unii jeszcze ostrzejszych przepisów.

Po stronie Parlamentu Europejskiego opracowywanie projektu zostało zakończone 20 czerwca br. przegłosowaniem w komisji EMPL wyjątkowo niekorzystnej dla przedsiębiorców wersji dyrektywy. Aktualnie prace nad dokumentem weszły w etap uzgodnień między Parlamentem Europejskim a Radą Unii Europejskiej, których przebieg zadecyduje, czy projekt zostanie przyjęty jeszcze w tej kadencji Parlamentu Europejskiego.

15 października br. odbędzie się posiedzenie Rady Unii Europejskiej: Zatrudnienie, Polityka Społeczna, Zdrowie i Polityka dotycząca Konsumentów (EPSCO), a w dniach 24 - 25 października br. spotkanie Rady Unii Europejskiej. Te dwa wydarzenia zadecydują o losach nowej dyrektywy.

Wszystkich zainteresowanych tą tematyką zachęcamy do wzięcia udziału w konferencji, która odbędzie się 29 października br. odbędzie się na Uniwersytecie Warszawskim konferencja pt. "Delegowanie pracowników w kontekście zmian prawnych i demograficznych we współczesnej Europie".

za: info Sekcja Agencji Opieki działająca w ramach Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.