Dodaj ogłoszenie o pracy


Unijna Baza Danych Dostępu do Rynków - bezpłatnie

Informacje między innymi na temat formalności importowych, stawek celnych, ograniczeniach pozataryfowych, itp.

Wszystkich zainteresowanych obrotem gospodarczym z zagranicą zachęcamy do skorzystania - nieodpłatnie z przygotowanej przez Komisje Europejską - „Bazy Danych Dostępu do Rynków” (Market Access Database – MADB). Powstała ona w ramach Strategii Dostępu do Rynku i jest dostepna w Internecie dla wszystkich podmiotów gospodarczych w całej UE oraz krajów przystępujących/kandydujących.
Baza danych dostępu do rynków znajduje się w Internecie pod następującym adresem:
http://madb.europa.eu

Baza ta jest, i będzie  stopniowo rozwijana w ramach odpowiedzi na potrzeby przedsiębiorców.
Można z niej uzyskać podstawowe informacje mogące zainteresować eksporterów unijnych (jak np. cła przywozowe, odpowiednie podatki i wymagania dotyczące dokumentacji importowej obowiązujące na rynkach eksportowych, statystyki handlowe, tematy związane z badaniami dostępu do rynków). Opisuje także wszystkie przeszkody w handlu mających wpływ na unijny eksport, według kraju i sektora, oraz zapewnia systematyczne monitorowanie określonego ograniczenia oraz zapewnia interaktywne środki komunikacji pomiędzy przedsiębiorstwami a władzami europejskimi, za pośrednictwem Internetu.
I co wazne dostepna jest także polska wersja Poradnika Użytkownika:
http://madb.europa.eu/userguide/PL_def.pdf

 Uwaga: Korzystanie z bazy jest bezpłatne
źródło: www.eksporter.gov.pl

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.