Dodaj ogłoszenie o pracy


Jak wybrać najlepszą ofertę szkoleniową?

 

Sprecyzowane oczekiwania firm branży TSL w stosunku do rynku szkoleniowego wymusiły na firmach z tego sektora usług, aby stały się bardziej konkurencyjne oraz by w szybki i elastyczny sposób sprostały potrzebom swoich potencjalnych klientów. Wybierając dostawcę usług szkoleniowych firmy powinny zwracać uwagę na kilka kluczowych elementów.

 

Doświadczenie
Jednymi z najistotniejszych jest doświadczenie instytucji szkoleniowej w realizacji specjalistycznych kursów i warsztatów dla branży TSL. Warto zainteresować się jakie programy ma nasz potencjalny szkoleniowiec, czy są to fachowe syllabusy, odpowiednio dostosowane do branży. Elastyczność programowa to kolejny atut, który zachęca do wyboru firmy szkoleniowej. Wiele  przedsiębiorców oczekuje dostosowania tematyki szkoleń do konkretnych potrzeb ich pracowników, gdyż tylko w taki sposób podniesienie kompetencji zawodowych wpływać będzie na efektywność ich działania w przedsiębiorstwie.

 

Metody i narzędzia
Warto także zwrócić uwagę na metody oraz narzędzia używane przez firmę szkoleniową w prowadzeniu kursów. W dzisiejszych czasach odchodzi się od prowadzenia zajęć w formie wykładów, a  teorie przeplata się z zajęciami warsztatowymi, prowadzi się studium przypadków oraz zachęcając do udziału uczestników wprowadza się dyskusje oraz wymianę wiedzy praktycznej na podstawie doświadczeń zawodowych uczestników grupy szkoleniowej. Dodatkową zaletą jest wykorzystywanie podczas zajęć nowoczesnych narzędzi takich jak na przykład prezentacje multimedialne.

 

Trenerzy
Wszyscy pracujący w usługach a w szczególności w usługach szkoleniowych wiedzą, że największą wartością firmy są ludzie. Tak też jest w przypadku firm szkoleniowych, więc co najważniejsze należy zwrócić uwagę na kadrę trenerską. Warto zainteresować się jakie kwalifikacje oraz doświadczenie mają osoby, które prowadzą dane kursy. Czy są to tylko teoretycy, czy też osoby, które od strony praktycznej znają naszą branżę. Jakie szkolenia i dla jakich firm dotychczas je organizowali. Najprościej rzecz ujmując trudno uczyć kierowania zespołem osobie, która nigdy nie zarządzała  nawet niewielkim działem w firmie, czy projektem. Na rynku TSL istnieje wiele mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które nie posiadają własnych działów szkoleniowych, dlatego też bardzo chętnie korzystają z usług firm zewnętrznych wyspecjalizowanych w prowadzeniu fachowych szkoleń branżowych. Outsourcing daje możliwość przy stosunkowo niskich kosztach realizację specjalistycznych kursów przez doświadczonych trenerów. 
Z badań rynkowych przeprowadzonych przez Edoradca sp. z o.o. wynika, że istnieje ogromnie zainteresowanie firm z  branży TSL specjalistycznymi szkoleniami z zakresu logistyki i transportu. Zarówno pracownicy jak i przedsiębiorcy wyrażają co raz większą potrzebę uczestnictwa w takich kursach.

 

Komentarz opr. Ilona Onasz, specjalista ds. projektów szkoleniowych firmy Edoradca sp. z o.o

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.