Konto pracodawcy


Jakie dokumenty przy leasingu samochodów i maszyn

Samochody niezmiennie są najpopularniejszym przedmiotem leasingu. Wśród dwóch głównych produktów – leasingu finansowego i operacyjnego – przedsiębiorcy częściej wybierają leasing operacyjny, ze względu na możliwość zaliczenia w koszty całej raty leasingowej. Wśród wymaganych do uzyskania pozytywnej decyzji leasingowej dokumentów muszą znaleźć się te, które dotyczą przedmiotu leasingu i są wystawiane przez dostawcę (faktura proforma lub zamówienie) oraz dokumenty finansowe klienta, których rodzaj zależy od formy rozliczeń z Urzędem Skarbowym. Razem z wnioskiem leasingowym dokumentacja ta stanowi podstawę oceny kredytowej klienta. W przypadku samochodów importowanych, konieczne jest również załączenie potwierdzeń opłaty recyklingowej i akcyzy.

 

Po uzyskaniu pozytywnej decyzji leasingowej, do zarejestrowania pojazdu niezbędna jest faktura od dostawcy oraz wyciąg ze świadectwa homologacji. Formalności na tym etapie przejmuje na siebie spółka leasingowa. Jeżeli auto jest używane, klient – w większości przypadków – musi liczyć się z dodatkowymi kosztami, związanymi z wyceną pojazdu oraz sprawdzeniem danych w rejestrze zastawów. Warto również uwzględnić dłuższy proces akceptacji takiej transakcji niż przy leasingu nowych samochodów.

Nieznacznie większa jest liczba wymaganych dokumentów, dotyczących używanego auta. O ile pojazd nie jest kupowany od dealera, zazwyczaj należy przedstawić ciągłość faktur dokumentujących prawowite nabycie przedmiotu przez obecnego sprzedającego – oraz kopię dowodu rejestracyjnego. W przypadku samochodów dodatkową opłatę stanowi pokrycie urzędowych kosztów takiej rejestracji. Ubezpieczenie przedmiotu leasingu jest warunkiem oczywistym. Pojazd może być ubezpieczony przez spółkę leasingową lub – po uprzednim zaakceptowaniu zakresu ubezpieczenia przez finansującego – przez brokera, którego może zaproponować klient. Korzystający często decydują się na dodanie ubezpieczenia do rat leasingowych.

 

Wymogi dotyczące dokumentacji oraz procedury są w przypadku leasingu maszyn zbliżone do warunków związanych z leasingiem pojazdów. Dłuższy jest czas realizacji takich transakcji, choć zazwyczaj zależy on od rodzaju maszyny i źródła jej pochodzenia (na przykład z importu). Również i w tej grupie aktywów leasing operacyjny jest najbardziej powszechną formą finansowania inwestycji.

 

Niezależnie od typu przedmiotu, warto skorzystać z ułatwień proponowanych przez finansującego, na przykład w formie e-faktury lub polecenia zapłaty. Większość firm leasingowych swoim stałym klientom oferuje także uproszczone procedury i wymaga zwykle mniejszej liczby dokumentów.

 

(komentarz opr.: Anna Kamińska, dyrektor Departamentu Leasingu Detalicznego, ING Lease)

 

 

kobiety w logistyce
Bądźmy Sobą – o różnorodności i wartościach na 8. FORUM KOBIET W LOGISTYCE
Poznajcie laureatki tytułu „Kobieta w Logistyce 2018”
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Co zrobić, jeśli kierowca miał wypadek przy pracy?
Wyjęcie karty z tachografu – kiedy kierowca może to zrobić?
Europejski Urząd ds. Pracy - będzie kontrolować polskich kierowców w Europie
Bezpieczna podróż naszych dzieci w wakacje – jak o to zadbać?
Dobre auto z drugiej ręki – jak je rozpoznać w gąszczu ofert?
Jak skutecznie zarządzać „ogonem zakupowym”? - case study
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Tureckie sklepy powalczą o polskich klientów - debiutują zagraniczne platformy handlowe
Alimenciarze zza kółka nie uciekną od płatności
Co raz mniej upadłości firm – w maju 2019 spadek o 4,5 proc.
Przejścia graniczne pod kontrolą - NIK zbiera opinie internautów
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
MLP Group podwoiło poziom komercjalizacji
UPS i Izba Gospodarki Elektronicznej łączą siły
Jak wygrać rywalizację o największe talenty?
Transporty Fracht FWO do Japonii
W Czechach już niedługo ruszy satelitarny system opłat drogowych - jesteś gotowy ...
Kuehne+Nagel podpisał umowę z wiedeńskim lotniskiem na obsługę farmaceutyków
Raben w trosce o zmiany klimatyczne inwestuje w proekologiczne pojazdy
FM Logistic ogłasza wyniki za rok 2018/19
Dachser otworzył kolejny oddział w Azji Południowej
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC