Dodaj ogłoszenie o pracy


Czy pracodawca może dowolnie ustalać terminy płatności wynagrodzenia?

Co do zasady, za dzień  wypłaty świadczeń pieniężnych należy uznać dzień, w którym środki pieniężne faktycznie zostały oddane do dyspozycji zatrudnionego. Termin wypłaty wynagrodzenia należy ustalić w oparciu o przepisy regulujące to zagadnienie. W praktyce możemy także spotkać się z dodatkowymi składnikami wynagrodzenia, które przysługiwać będą wyłącznie na podstawie postanowień określonych w  wewnątrzzakładowych źródłach prawa pracy, lub umowie o pracę. 

 

Wynagrodzenie za pracę jest jednym z ważniejszych elementów nawiązanego między pracodawcą a pracownikiem stosunku pracy i głównym, odwzajemnianym świadczeniem o charakterze majątkowo-przysparzającym. Oprócz tego pracownik w okresie zatrudnienia może nabyć prawo do innych świadczeń pieniężnych. Chodzi tutaj m.in. o premie, nagrody, nagrody jubileuszowe, dodatkowe wynagrodzenie roczne, odprawę rentową lub emerytalną, a także świadczenia wypłacane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.


Co mówi Kodeks pracy nt. wynagrodzenia
Chociaż Kodeks pracy jest podstawowym aktem prawnym regulującym zagadnienie wynagrodzenia za pracę, to przepisy w nim zawarte mają charakter ogólny. Ustawodawca kierował się bowiem założeniem, że zasady ustalania wynagrodzeń stanowią domenę układów zbiorowych pracy, innych wewnątrzzakładowych źródeł prawa pracy lub wyłącznie umów o pracę. (wewnątrzzakładowe przepisy płacowe ustanawiane są na podstawie art. 771 kp. - zgodnie z brzmieniem tego przepisu warunki wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą ustalają układy zbiorowe pracy). Ustalenie wynagrodzenie może być także uregulowane w regulaminie wynagrodzenia (art. 772 kp). Ale tutaj uwaga! Podczas tworzenia i wprowadzania w życie regulaminów pracy należy pamiętać o przestrzeganiu rozwiązań przewidzianych w przepisach szczególnych (branżowych), które precyzyjnie określają sposób wypłaty niektórych świadczeń i nie pozostawiają pracodawcy swobody w tym zakresie. Nie wszystkie jednak świadczenia muszą być wypłacone bezpośrednio po nabyciu do nich prawa czy też w dniu rozwiązania stosunku pracy. Regulując te kwestie, warto jednak pamiętać, że żadne postanowienia układów zbiorowych oraz regulaminów pracy nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż przepisy kp, innych ustaw i aktów wykonawczych.


Rozpoczęcie wypłaty wynagrodzenia
Wynagrodzenie powinno być wypłacane niezwłocznie po ustaleniu jego wysokości, ale istniejące  przepisy prawa pozwalają również na periodyczność wypłaty wynagrodzenia (regulacja zawarta w art. 85 kp). Powinno być ono wypłacane co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Jest to przepis obowiązujący bezwzględnie, w związku z czym wprowadzenie w życie odmiennych regulacji będzie bezskuteczne. Z kolei użycie przez ustawodawcę sformułowania „co najmniej raz w miesiącu” pozwala na stwierdzenie, że dopuszczalne jest częstsze wypłacanie wynagrodzenia. Należy pamiętać, ze termin wypłaty wynagrodzenia powinien być jednoznacznie wskazany. W przypadku gdy pracodawcę obowiązują postanowienia zawarte wyłącznie w kp, prawidłowe jest ustalenie terminu wypłaty np. przez zaznaczenie, że każdego 25 dnia miesiąca, za który wynagrodzenie przysługuje, wynagrodzenie będzie pracownikom wypłacane. Termin wypłaty może również zostać wskazany w kolejnym miesiącu kalendarzowym, ale z zastrzeżeniem, że nie może on przekraczać 10 dnia następnego miesiąca.
Błędnym rozwiązaniem jest określenie terminu wypłaty wynagrodzenia zapisem typu: „do 10 dnia następnego miesiąca kalendarzowego” lub „w ostatnich 3 dniach miesiąca, za który wynagrodzenie jest wypłacane”. Jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, to wynagrodzenie należy wypłacić w dniu poprzedzającym ten dzień.
Rozpatrując zagadnienie terminu wypłaty miesięcznego wynagrodzenia, należy pamiętać, że nie wszystkie jego składniki muszą być wypłacone w tym samym terminie, szczególnie jeśli wynagrodzenie wypłacane jest z góry.
Część wynagrodzenia, której wysokość może być ustalona najwcześniej po zakończeniu pełnego miesiąca, może być wypłacona w innym terminie niż wynagrodzenie podstawowe. Chodzi np. o wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, dodatek do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej, a także przyznana pracownikowi premia.
Otrzymując wynagrodzenie „z góry”, pracownik powinien liczyć się z obowiązkiem zwrotu otrzymanego wynagrodzenia w każdej sytuacji niewykonywania pracy, chyba że z mocy przepisów szczególnych zachowuje do niego prawo.

Podstawa prawna
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).
2. Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.)

 

Autor: Grzegorz Sobota specjalista i praktyk w zakresie kadrowo-płacowym, prowadzi szkolenia z prawa pracy

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.