Konto pracodawcy


Z czym wiąże się wzrost płacy minimalnej? - radzi Ewa Krysztofiuk z M&M Polska

Minimalne wynagrodzenie to najniższe wynagrodzenie jakie pracodawca może zaproponować zgodnie z prawem pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę. Od 1 stycznia 2011 r. płaca minimalna wynosi 1.386 zł. Z wysokością płacy minimalnej powiązane jest również wynagrodzenie pracownika za tzw. przestój w pracy. Od wysokości płacy minimalnej zleży również wysokość odpraw.


W Polsce minimalne wynagrodzenie ustalane jest corocznie na podstawie ustawy z 10 października 2002 o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Wysokość minimalnego wynagrodzenia, podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów do 15 września każdego roku. W każdym roku kalendarzowym już od pewnego czasu spotykamy się ze wzrostem płacy minimalnej. Wiąże się to oczywiście ze wzrostem wynagrodzeń pracowników najmniej zarabiających, ale wywołuje także inne zmiany w zakresie wielu obciążeń pracodawcy.
 

Resort pracy proponuje ponadto, aby podnieść od 2012 roku płacę minimalną do 1.500 zł. Od 1 stycznia 2011 r. płaca minimalna wynosi 1.386 zł.

Wzrost płacy minimalnej oznacza, iż należy podnieść pensje pracownikom najmniej zarabiającym, tak aby ich wynagrodzenia nie były niższe niż nowa wysokość płacy minimalnej. Natomiast w przypadku pracowników, którzy pierwszy raz podejmują pracę ich pensja nie może być niższa od 80 % minimalnej płacy, tj. nie mniej niż 1.108,80 zł.
Dla pracowników świadczących pracę w porze nocnej, wraz ze wzrostem płacy minimalnej wzrośnie wysokość dodatku za tą pracę. Dodatek ten oblicza się w ten sposób, iż obowiązującą kwotę minimalnego wynagrodzenia dzieli się przez wymiar pracy w danym miesiącu. Następnie oblicza się  20 % otrzymanej stawki godzinowej, a wynik ten mnoży przez liczbę godzin przepracowanych w porze nocnej w danym miesiącu.

Z wysokością płacy minimalnej powiązane jest również wynagrodzenie pracownika za tzw. przestój w pracy, czyli za czas niewykonywania przez pracownika pracy, jeżeli był on gotów do jej świadczenia, ale z winy pracodawcy nie mógł jej wykonywać. Płaca za przestój nie może być bowiem niższa niż płaca minimalna.

Od wysokości płacy minimalnej zleży również wysokość odpraw, jakie otrzymają pracownicy objęci grupowymi zwolnieniami. Wysokość kwoty odprawy nie może bowiem przekraczać 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia, obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy, tj. w obecnym stanie prawnym kwoty 20 790 zł.
Także odszkodowania za dyskryminacje w pracy lub mobbing, których mogą dochodzić w sądzie pracownicy są uzależnione od pensji minimalnej, gdyż odszkodowania te nie mogą być niższe od wysokości najniższego wynagrodzenia. Dla  osób prowadzących działalność gospodarczą i korzystających z preferencyjnej wysokości składek, stawka według której oblicza się wysokość składek wynosi 30 % minimalnego wynagrodzenia za pracę.

 

Autor: Ewa Krysztofiuk Kierownik Działu Prawnego Windykacji i Reklamacji/Legal Department M&M Militzer & Muench Polska *

 

* Artykuł jest chroniony prawem autorskim, jego dalsze powielanie, rozpowszechnianie bez zgody wydawcy portalu Pracujwlogistyce.pl jest zabronione!

kobiety w logistyce
Bądźmy Sobą – o różnorodności i wartościach na 8. FORUM KOBIET W LOGISTYCE
Poznajcie laureatki tytułu „Kobieta w Logistyce 2018”
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Wyjęcie karty z tachografu – kiedy kierowca może to zrobić?
Europejski Urząd ds. Pracy - będzie kontrolować polskich kierowców w Europie
Bezpieczna podróż naszych dzieci w wakacje – jak o to zadbać?
Dobre auto z drugiej ręki – jak je rozpoznać w gąszczu ofert?
Jak skutecznie zarządzać „ogonem zakupowym”? - case study
Jakie są prawa i obowiązki pracowników przy kontrolach zwolnień lekarskich
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Tureckie sklepy powalczą o polskich klientów - debiutują zagraniczne platformy handlowe
Alimenciarze zza kółka nie uciekną od płatności
Co raz mniej upadłości firm – w maju 2019 spadek o 4,5 proc.
Przejścia graniczne pod kontrolą - NIK zbiera opinie internautów
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
FM Logistic ogłasza wyniki za rok 2018/19
Dachser otworzył kolejny oddział w Azji Południowej
Accolade zapowiada budowę kolejnych powierzchni magazynowych w Polsce
M7 przejęło Eurologis Centrum Logistyczne
Poczta Polska testuje RFID w identyfikacji przesyłek
Agility partnerem logistycznym wyścigów Porsche Carrera Cup Asia
FM Logistic rozbuduje dla Polpharmy swoje największe centrum dystrybucji farmaceutyk ...
Wyróżnienie dla ID Logistics w 24. Rankingu Firm TSL
JYSK zwiększa powierzchnię magazynową do 80 tys.mkw
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC