Dodaj ogłoszenie o pracy


Piotr Iwo Chmielewski sukcesorem Rohlig SUUS Logistics

Piotr Iwo Chmielewski w drodze sukcesji rodzinnej objął funkcję prezesa Zarządu Rohlig SUUS Logistics, największego polskiego operatora logistycznego. Zastąpił na stanowisku swojego ojca, Tadeusza Chmielewskiego, który przechodzi do Rady Nadzorczej. Zmiana ta jest częścią długoterminowego planu sukcesji, który ma na celu zapewnienie ciągłości działania i dalszego rozwoju firmy.

Piotr Iwo Chmielewski jest związany z SUUSem od 2017 roku. Od 4 lat zasiada w zarządzie firmy, gdzie dotychczas odpowiadał za obszary strategii, zrównoważonego rozwoju, technologii i cyfryzacji, a także sprzedaży, marketingu i komunikacji. Był zaangażowany w pracę nad strategią biznesową firmy, proces ekspansji międzynarodowej oraz rozwój i wdrożenie innowacyjnych rozwiązań technologicznych powiązanych z obszarem łańcucha dostaw. Nadzorował również przygotowanie i wdrażanie pierwszej strategii ESG polskiego operatora. Przed dołączeniem do SUUSa przez kilka lat zdobywał doświadczenie w consultingu. Doradzał wielu spółkom w Europie w zakresie strategii, sprzedaży i inwestycji marketingowych w branżach FMCG, retail, finansów, energetyki i private equity.

– SUUS jest ze mną od urodzenia, de facto jesteśmy równolatkami. Przez całe życie z dumą mogłem patrzeć, jak dynamicznie firma się rozwija – najpierw oczami dziecka, później nastolatka, aż wreszcie osoby dorosłej. Cieszę się, że od siedmiu lat, z czego przez ostatnie cztery jako Członek Zarządu, mogę być częścią tej organizacji, a dziś mam zaszczyt i przyjemność w drodze sukcesji rodzinnej objąć funkcję prezesa Zarządu. To wielkie wyzwanie zastąpić mojego mentora oraz ojca, dlatego cieszę się, że będę mógł nadal korzystać z jego wiedzy i doświadczenia jako Przewodniczącego Rady Nadzorczej – mówi Piotr Iwo Chmielewski, prezes Zarządu Rohlig SUUS Logistics.
– Finalizacji sukcesji towarzyszy także start prac nad nową strategią biznesową. Chcemy być liderem w całym regionie i dzięki temu być wyborem numer jeden dla naszych pracowników, klientów i partnerów transportowych. Warunki geopolityczne i ekonomiczne, w których funkcjonuje obecnie branża logistyczna, wymagają aktualizacji podejścia. Dlatego w ujęciu strategicznym stawiamy na efektywność biznesową i zrównoważony rozwój. Podstawa działania naszej organizacji – nasza kultura i wartości – pozostaje niezmienna. Nadal będziemy One Step Ahead w naszych aktywnościach. Nieustannie będziemy budować firmę, która świeci przykładem nie tylko jako kompleksowy operator logistyczny, ale także jako wzór wysokich standardów zarządzania opartych na człowieku, technologii i szacunku do świata zewnętrznego – wskazuje Piotr Iwo Chmielewski.

– Nasza firma obecna jest na rynku od 1990 roku. W tym czasie przebyliśmy długą i niesamowitą drogę. Urośliśmy z niedużego przedsiębiorstwa do roli istotnego gracza w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Nasza branża zmaga się ciągle z nowymi wyzwaniami – technologicznymi, geopolitycznymi, związanymi ze zrównoważonym rozwojem. Mimo bardzo turbulentnych ostatnich lat nieustannie rozwijamy się, zdobywając nowe rynki, doskonaląc kompetencje i inwestując w ekspansję geograficzną. Mój najstarszy syn, Piotr, jest z nami od 7 lat. Po 4 latach w zarządzie naszej spółki nadszedł moment, w którym chciałbym przekazać mu obowiązki Prezesa Zarządu. Od około dwóch lat już w dużej mierze pełni tę rolę, a decyzja ta jest tylko zwieńczeniem długotrwałego procesu. Jestem przekonany, że Piotr posiada niezbędne kompetencje, aby przeprowadzić organizację do następnego, już zapoczątkowanego etapu rozwoju regionalnego – mówi Tadeusz Chmielewski, założyciel i dotychczasowy prezes Zarządu Rohlig SUUS Logistics.

Tadeusz Chmielewski nadal będzie wspierał działanie firmy. Przeszedł do Rady Nadzorczej, gdzie objął funkcję Przewodniczącego. Będzie koncentrował się na wspieraniu sprzedaży i ekspansji międzynarodowej operatora, a także na rozwoju innych podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej SUUS.

Ponad trzy dekady sukcesów
Prawie 35 lat na rynku to dynamiczny rozwój SUUSa. Polski operator w tym czasie zbudował sieć ponad 30 oddziałów w Europie Środkowo-Wschodniej, a także Azji Centralnej, w których zatrudnia ponad 2500 osób. Firma posiada zagraniczne spółki w Czechach, Słowenii, Rumunii, na Węgrzech, Słowacji oraz w Kazachstanie. W tym czasie operator rozwinął także kompleksową ofertę logistyczną dla swoich klientów. Zapewnia spedycję drogową, morską, lotniczą, kolejową i transport intermodalny, logistykę kontraktową, usługi celne, Project Cargo, a także Supply Chain Solutions – usługi doradcze i projektowanie łańcuchów dostaw dostosowane do konkretnych potrzeb klientów. Obecnie SUUS zarządza ponad 350 tys. mkw. powierzchni magazynowej. Firma ma za sobą także pierwsze akwizycje. W Polsce przejęła spółkę EXPERT, specjalizującą się w dostawie towarów ponadgabarytowych na ostatniej mili, takich jak meble czy sprzęt RTV i AGD oraz usługach dodanych, a w Czechach firmę Joppa Logistics, zapewniającą usługi magazynowe i drobnicowy transport drogowy.

Logistyka to nie jedyna branża, w której Grupa SUUS się rozwija. Suus to również inwestycje w nieruchomości przemysłowe, a także podmioty z tzw. obszaru pleasure & leisure, w tym Wine Avenue, dystrybutor wina i alkoholi mocnych m.in. dla sektora HoReCa i sklepów specjalistycznych, czy Karma House – hotel i restauracja, zlokalizowane w Gościeńczycach, w województwie mazowieckim.

(źr. Rohlig Suus Logistics)

 

 

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.