Dodaj ogłoszenie o pracy


Kluczowe zmiany w kadrze zarządzającej Geis PL

Geis PL ogłosił kluczowe zmiany w najwyższym kierownictwie od 1 lutego 2024 roku. Nowym Dyrektorem Zarządzającym został dr inż. Grzegorz Lichocik. Z tym samym dniem dotychczasowy Dyrektor Operacyjny Geis PL, Paweł Golec, został powołany na stanowisko Prokurenta. Zmiany te następują po ubiegłorocznym przejęciu austriackiej spółki Quehenberger i wyraźnie pokazują dynamikę i sukces rozwoju całej Grupy Geis.

Nowy Dyrektor Zarządzający (Wiceprezes Zarządu) dr inż. Grzegorz Lichocik posiada wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu międzynarodowymi spółkami. Oprócz Schenker Polska, przez 14 lat pracował w Dachser, gdzie przez cały ten czas pełnił funkcję Dyrektora Zarządzającego w Polsce. W Geis PL będzie koncentrował się głównie na dalszym dynamicznym rozwojem biznesu, transporcie międzynarodowym i logistyce kontraktowej. Wraz z Dyrektorem Zarządzającym (Wiceprezesem Zarządu) Adamem Kwiatkowskim będzie współodpowiedzialny za całościowy rozwój i funkcjonowanie firmy na polskim rynku. Jednocześnie, w tym samym dniu, na Prokurenta spółki został powołany Paweł Golec, jej wieloletni Dyrektor Operacyjny. Jest on związany z Grupą Geis w Polsce od 2015 roku, stanowiąc stałe i solidne wsparcie w zarządzaniu spółką. Nadal będzie pełnił również funkcję Dyrektora Operacyjnego.

Ekspansja kierownictwa Geis w Polsce oraz ubiegłoroczne przejęcie przez Grupę Geis większościowego pakietu udziałów w Quehenberger to efekt dynamicznego rozwoju firmy w ostatnich latach. W Polsce firma z powodzeniem zwiększa swój udział w krajowym rynku usług drobnicowych, co stanowi solidną podstawę do oferowania swoim klientom zaawansowanych usług również w zakresie międzynarodowego transportu przesyłek paletowych. Dostrzega ona również ogromny potencjał w obszarze logistyki kontraktowej, w której Grupa Geis posiada wieloletnie doświadczenie w wielu krajach Europy.

 (źr. Geis Polska)

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.