Dodaj ogłoszenie o pracy


GXO mianuje Andriana Stocha na dyrektora ds. automatyzacji

GXO awansowało Adriana Stocha na dyrektora ds. automatyzacji, jakie powstało, aby sprostać ogromnemu zapotrzebowaniu klientów na automatyzację. Stanowisko podlegające dyrektorowi generalnemu Malcolmowi Wilsonowi obejmuje globalną odpowiedzialność za ustanowienie wiodących w branży możliwości automatyzacji, które zostaną wdrożone w globalnej skali GXO. Adrian Stoch będzie ściśle współpracował z dyrektorem ds. Informatyki GXO, Sandeepem Sakharkarem, w celu dalszego rozwoju i realizacji strategii technologicznej i oferty firmy.

Dyrektor ds. automatyzacji jest odpowiedzialny za zespół globalnych liderów ds. technologii, którzy skupiają się na automatyzacji i optymalizacji głównych ścieżek procesów magazynowych, a także współpracy w całej firmie w obszarach takich jak sztuczna inteligencja (AI) i integracja cyfrowa. GXO w całej swojej globalnej skali zdecydowanie przyspiesza wdrażanie uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji, co znacznie zwiększa produktywność, oprócz korzyści płynących z technologii magazynowej. Wraz z rozszerzaniem pozycji lidera GXO, Adrian Stoch na swoim stanowisku będzie nadal rozwijał skalę działania i zakres kompetencji.

Wcześniej Adrian Stoch pełnił funkcję prezesa działu konsumenckiego w regionie obu Ameryk i Azji i Pacyfiku GXO, gdzie prowadził rekordowe wygrane biznesowe i kierował znaczną ekspansją automatyzacji w wielu największych amerykańskich lokalizacjach GXO dla szeregu wiodących marek takich jak: Adidas, H&M, L’Oréal i Spanx. Adrian Stoch ma ponad trzydziestoletnie doświadczenie w wielu branżach, w tym w wielokanałowym handlu detalicznym, farmacji i produkcji. Przed dołączeniem do GXO, Stoch zajmował wysokie stanowiska operacyjne w firmach: Target, Teva Pharmaceutical Industries i Cardinal Health.

GXO generuje około 30% swoich przychodów ze zautomatyzowanych rozwiązań, w porównaniu ze średnią branżową wynoszącą 8%. W pierwszym kwartale 2023 r. firma ustanowiła nowy rekord w zakresie wdrażania technologii operacyjnych, zwiększając łączną liczbę technologii i zautomatyzowanych rozwiązań o 64% rok do roku.

(źr. GXO)

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.