Dodaj ogłoszenie o pracy


Zmiany personalne i organizacyjne w Grupie Raben

W związku z dynamicznym rozwojem firmy na europejskim rynku, Grupa Raben ogłasza zmiany personalne w zarządzie oraz w strukturach najwyższego kierownictwa na rynku polskim, włoskim oraz greckim. Wejdą one w życie z dniem 1 sierpnia 2023 roku.

Janusz Anioł, który z Grupą Raben związany jest od 1992 roku, a od 18 lat pełni funkcję Dyrektora Generalnego i V-ce Prezesa Raben Logistics Polska, teraz przechodzi do struktur zarządu włoskiego na stanowisko Regional Direktor Italy, zastępując na tej pozycji Wojciecha Brzuskę i będzie, wraz z lokalnym kierownictwem, skupiał się na dalszym rozwoju Włoch. Warto podkreślić, że Janusz Anioł, wraz z zespołem, rozwinął Raben Logistics Polska do roli największego polskiego operatora logistycznego i jednego z wiodących dostawców usług logistycznych w regionie CEE.

- W logistyce i w Raben tylko jedna rzecz jest stała i jest to właśnie zmiana. Z naszą Grupą jestem związany od ponad 30 lat, przez ten czas mogłem uczestniczyć w strategicznym rozwoju firmy, byłem zaangażowany w pozyskiwanie i wdrażanie nowych klientów, restrukturyzację, liczne inwestycje, tworzenie nowych oddziałów czy też wdrażanie innowacji technologicznych. Teraz przyszedł czas na kolejne, tym razem europejskie zadanie we Włoszech – powiedział Janusz Anioł – Dziękuję mojemu zespołowi, klientom i partnerom biznesowym Raben Logistics Polska za te wszystkie wspólne lata – bez Was sukces firmy nie byłby możliwy!

Stanowisko Dyrektora Generalnego Raben Logistics Polska obejmie Wojciech Szafran, który wcześniej przez 8 lat pełnił w spółce funkcję Dyrektora Regionu Gądki. Wojtek jest absolwentem Politechniki Poznańskiej i studiów MBA na Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu. Całe życie zawodowe związany z Raben Logistics Polska, gdzie w 2004 rozpoczął praktyki studenckie. Przez kolejne lata zdobywał doświadczenie m.in. w działach dystrybucji międzynarodowej i sprzedaży sukcesywnie rozwijając się i awansując.

- Miałem szczęście spotkać na swojej zawodowej drodze ludzi, którzy chętnie dzielili się swoim doświadczeniem. Możliwe że to też specyfika naszej firmy - wszędzie mamy People with Drive. To jednak prawda, że nie było by mnie tutaj gdyby nie oni, ludzie z pasją, których wsparcie, mądrość i inspiracja były i są nieocenione – skomentował Wojciech Szafran. - Wspólnie z Zespołem będziemy kontynuowali rozwój naszej firmy poprzez wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań, doskonalenie procesów i budowanie przewagi konkurencyjnej naszych Klientów”

Nowym Dyrektorem Regionu Gądki zostaje Lucyna Zaborowska-Princ, związana z Raben od 2017 roku i pełniąca wcześniej stanowisko Dyrektora Logistyki Kontraktowej Regionu Gądki. Doświadczenie zdobywała zarządzając różnymi obszarami w ramach międzynarodowego łańcucha dostaw, a także inicjując i prowadząc innowacyjne wewnątrzfirmowe oraz branżowe projekty logistyczne, takie jak wdrożenie jednego z pierwszych międzynarodowych hub’ów logistycznych w Europie, współdzielenie łańcucha dostaw, rozwój modelu współpracy logistycznej z klientami czy koncepcja segmentacji biznesowej.
Z kolei Wojciech Brzuska, South East Managing Director, którego Janusz Anioł zastępuje we włoskich strukturach będzie nadal wspierał grecką spółkę Raben Intertrans w zdobywaniu pozycji rynkowej i osiąganiu doskonałości operacyjnej, a dodatkowo będzie odpowiedzialny za dalszy rozwój biznesu i ekspansję Grupy Raben w Europie.

Całej czwórce dziękujemy za ich wkład i zaangażowanie w rozwój firmy przez te wszystkie lata i życzymy wielu sukcesów w nowych, ważnych rolach.

(źr. Grupa Raben)

 

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.