Dodaj ogłoszenie o pracy


Rafał Tarasewicz Head of Operational Excellence GXO

Rafał Tarasewicz, ekspert w dziedzinie logistyki kontraktowej, jako nowy Head of Operational Excellence GXO będzie zarządzał projektami z zakresu ciągłego doskonalenia, rozwijania talentów i wdrażania nowych technologii w całej Europie.

Zadaniem Rafała Trzaskowskiego będzie osiągnięcie doskonałości operacyjnej i wprowadzanie najlepszych praktyk w działaniach GXO. Będzie on ściśle współpracował z dyrektorami zarządzającymi w poszczególnych krajach oraz ich zespołami operacyjnymi, aby tworzyć środowisko do osiągania doskonałości, ciągłego doskonalenia i rozwijania talentów w całym GXO. Trzaskowski będzie też odpowiedzialny za wdrażanie agendy technologicznej.

Rafał Tarasewicz ma ponad 20-letnie doświadczenie w zarządzaniu logistyką i łańcuchami dostaw w międzynarodowym środowisku biznesowym. Zanim dołączył do GXO, zarządzał działem doskonałości operacyjnej w DB Schenker na Europę, gdzie był współautorem globalnego programu doskonałości operacyjnej i odpowiadał za jego rozwój w ponad 300 centrach logistycznych obsługujących 4000 klientów w 31 krajach Europy. Wcześniej kierował operacjami CFS (Container Freight Station) w Vanguard Logistics w Europie, obu Amerykach, Afryce i regionie Azji i Pacyfiku. Jego książka "Jak mierzyć efektywność łańcuchów dostaw" została nominowana do prestiżowego konkursu ECONOMICUS 2015 jako jedna z 10 najlepszych książek o tematyce ekonomicznej w Polsce.

(źr. GXO)

 

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.