Dodaj ogłoszenie o pracy


Jacek Bąkowski w zespole DACHSER Polska

Do zespołu sprzedaży Dachser dołączył Jacek Bąkowski, który objął w grudniu 2022 stanowisko regionalnego kierownika sprzedaży w oddziale DACHSER w Strykowie. To skuteczny menadżer z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży logistycznej.

Jacek Bąkowski rozwijał swoją karierę przez dwie dekady w wiodących firmach z branży logistycznej. Przez ostatnie cztery lata pracował w UPS jako Area Sales Manager. W latach 2016-2018 jako dyrektor sprzedaży w Geis, odpowiadał za aktywność struktur sprzedażowych. Z kolei w FedEx Express, przez sześć lat, kierował zespołem odpowiedzialnym za największych klientów FedEx w Polsce. Efekty jego pracy zostały docenione m.in. nagrodą President's Club – najbardziej prestiżowym wyróżnieniem za osiągnięcia sprzedażowe w firmie. Wcześniej przez osiem lat pracował w DPD, gdzie przeszedł ścieżkę kariery od przedstawiciela handlowego do regionalnego kierownika sprzedaży.

- Wieloletnie doświadczenie Jacka Bąkowskiego będzie niewątpliwie bezcennym wkładem w rozwój sprzedaży w strykowskiej lokalizacji DACHSER. Cele na przyszłe lata są ambitne i wierzę, że wspólnie jesteśmy w stanie je osiągnąć - powiedział Jarosław Wojnarski, kierownik Oddziału Stryków w DACHSER

Jacek Bąkowski będzie odpowiedzialny za realizację strategii biznesowej, wzrost udziału w rynku oraz skuteczne pozyskiwanie nowych klientów.

(źr. Dachser)

 

 

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.