Dodaj ogłoszenie o pracy


Prezes PKP Cargo w zarządzie Europejskiej Organizacji Pracodawców Sektora Publicznego

Wojciech Balczun obecny prezes PKP Cargo, pełniący jednocześnie funkcję wiceprezydenta Pracodawców RP, został wybrany na stanowisko wiceprezydenta Europejskiej Organizacji Pracodawców Sektora Publicznego (CEEP).

 

Organizacja skupia przedsiębiorstwa z udziałem kapitału publicznego oraz takie, których działalność ma szczególne znaczenie dla europejskiej gospodarki. CEEP jest jedną z trzech organizacji zrzeszających partnerów społecznych uznawanych przez Komisję Europejską. W ramach Europejskiego Dialogu Społecznego organizacja reprezentuje pracodawców publicznych, w przeciwieństwie do Business Europe i ETUC (Europejska Konfederacja Związków Zawodowych) reprezentujących pracodawców prywatnych oraz związki zawodowe.

 

CEEP i jego Sekretariat Generalny w Brukseli reprezentuje interesy swoich członków przed wieloma europejskimi instytucjami. Organizacja stara się utrzymać dobre relacje z dyrektoriatami Komisji Europejskiej, przedstawicielami Parlamentu Europejskiego oraz Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. Ściśle też współpracuje z innymi europejskimi organizacjami przedsiębiorców, jednak niezależnie od stowarzyszeń sektorowych, organizacja jest dla przedsiębiorców dodatkowym instrumentem na rzecz lobbingu w Brukseli, ze względu na swoją rolę partnera społecznego oraz organizacji zrzeszającej przedsiębiorstwa oferujące usługi o szczególnym znaczeniu dla gospodarki. Misją organizacji jest dostarczanie informacji, porad i ekspertyz na temat warunków pracy i stosunków przemysłowych i zarządzania zmianą w Europie – dla kluczowych podmiotów w obszarze polityki społecznej UE.

(źr. PKP Cargo)

 

Info o Prezesie PKP Cargo
Wojciech Balczun jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończył podyplomowe studia menedżerskie MBA walidowane przez Rotterdam School of Menagement Erasmus University. W latach 2005-2007 Przewodniczący Rady Nadzorczej PKP S.A. Przewodniczył także Radzie Nadzorczej Inteligo Financial Services – banku internetowego Inteligo. Do 2007 roku pełnił funkcję dyrektora zarządzającego marketingiem detalicznym banku PKO BP. Ukończył szereg kursów w zakresie zarządzania, marketingu i finansów. W 2006 roku przyjął społeczną rolę mediatora w sporze zbiorowym na tle postulatów płacowych w PKP CARGO, doprowadzając do podpisania porozumienia między przedstawicielami związków zawodowych i zarządem Spółki. W styczniu 2008r. objął stanowisko prezesa zarządu PKP CARGO. Z jego inicjatywy PKP Cargo rozpoczęło głęboki program restrukturyzacji spółki, który prowadzony był w latach 2008-2011. W efekcie firma znacząco ograniczyła posiadane zasoby, w tym zatrudnienie i poprawiła efektywność, co pozwoliło jej zbilansować działalność.

(źr. PKP Cargo)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.