Dodaj ogłoszenie o pracy


Wojciech Balczun będzie zarządzał kolejami ukraińskimi?

Ogólnopolskie media, obiegła wczoraj informacja o tym, że Wojciech Balczun, były prezes PKP Cargo, wygrał konkurs na prezesa kolei ukraińskich – Ukrzaliznycja (UŻ) - o czym poinformowała  strona ukraińska.

Do konkursu przystąpiło 32 kandydatów, a konkurs był dwuetapowy. Po pierwszym etapie komisja konkursowa wyłoniła 5 głównych kandydatów, a jak czytamy w doniesieniach prasowych - najlepszym z nich okazał się Wojciech Balczun, a zdecydoewało o tym jego wcześniejsze doświadczenie w spółce PKP Cargo.

Przypomnijmy Wojciech Balczun był prezesem PKP Cargo w latach 2008 – 2013. Skutecznie restrukturyzował spółkę, przygotowując ją do debiutu na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W ramach tego procesu Spółka zmniejszyła liczbę zakładów z 42 do 10, zatrudnienie w Grupie PKP Cargo zmniejszyło się z ok. 45 tys. osób do niespełna 25 tys. zatrudnionych. Spółka rozpoczęła działalność na nowych rynkach w Polsce i zagranicą. Dzięki tym zmianom PKP Cargo stało się jednym z najbardziej efektywnych przewoźników kolejowych w Europie. W kwietniu 2012 roku, Balczun został przewodniczącym rady nadzorczej Polskich Linii Lotniczych "LOT", którą pełnił do 2015 r. Był również wiceprezydentem Pracodawców RP, największej organizacji pracodawców w Polsce oraz wiceprezydentem Europejskiej Organizacji Pracodawców Sektora Publicznego (CEEP). Po zakończeniu pracy w spółkach skarbu państwa, poświęcił się karierze muzycznej – jest członkiem zespołu rockowego Chemia.

(red)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.