Dodaj ogłoszenie o pracy


Aleks Domaradzki odszedł na zawsze

Z wielkim smutkiem przyjęłam wiadomość o śmierci Aleksa Domaradzkiego, jednego z najbardziej cenionych ekspertów i osobowości branży logistycznej. Każda śmierć jest szokiem, a tym bardziej jeśli przychodzi tak nagle i zbyt wcześnie.

Kiedy kilka tygodni temu spotkaliśmy się z Aleksem, umawialiśmy się na wywiad pod koniec tego roku, rozmawialiśmy o nowych planach zawodowych Aleksa, o jego powrocie do pracy po długiej rekonwalescencji (po tym jak półtora roku temu pogryzł go pies). Jak zawsze Aleks żartował, śmiał się i miał tysiące pomysłów na to co jeszcze mógłby zrobić w branży logistycznej. A zrobił w niej wiele. Kiedy pojawił się w 2003 r. po raz pierwszy na jednej z konferencji - Aleks Domaradzki, wówczas ekspat mówiący po polsku z silnym angielskim akcentem - wszyscy natychmiast polubili jego charakterystyczną wymowę, luźny styl bycia, poczucie humoru, a przy tym zachowujący pełen profesjonalizm. Miał niesamowity dar poznawania ludzi, zawsze otwarty, optymistyczny, umiejący gromadzić wokół siebie tłumy. Wprowadził do polskiej branży logistycznej trochę barwy, koloru i wszędzie tam gdzie się pojawiał ożywiał otoczenie. Uwielbiał spotykać się też z młodymi ludźmi, chętnie wspierał studentów, dzielił się z nimi wiedzą i zaszczepiał w nich ciekawość do życia, do poszukiwania miejsca w logistyce. Dla dziennikarzy zawsze dostępny, nie bał się komentować i dyskutować o trudnych tematach. Miłośnik i zawodnik rugby.

Aleks Domaradzki, doświadczenie zawodowe zdobywał w Wielkiej Brytanii, Australii i w Polsce, m.in. w Ernst&Young, PricewaterhouseCoopers, DGL, a od kwietnia tego roku w Amazon. Specjalizował się w optymalizacji kosztów, doskonaleniu procesów, zarządzaniu łańcuchem dostaw, logistyce i transporcie. Angażował się w wiele projektów z zakresu logistyki i łańcucha dostaw, w największe badania rynku polskiego (m.in. dotyczące wymiany palet, czy też rynkowe badania logistyczne dla poszczególnych podsektorów gospodarki). Brał udział w procesie liberalizacji rynku pocztowego w Polsce. Autor licznych artykułów i komentarzy, moderator konferencji i debat o tematyce logistycznej.

Taki właśnie był ... Aleks Domaradzki. Będzie nam go brakowało.

Beata Trochymiak

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.