Dodaj ogłoszenie o pracy


Robert Bialik Prezesem Zarządu LOTOS Oil S.A.

Robert Bialik, dotychczas pełnił funkcję Prezesa Zarządu spółki LOTOS Infrastruktura. Jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Krakowie, wydziału Ekonomiki Produkcji. Ukończył studia podyplomowe z zarządzania organizowane pod patronatem niemieckiej Fachhochschule Dortmund przez Zachodniopomorską Szkołę Menadżerów w Szczecinie i Rzeszowską Szkołę Menadżerów.
Robert Bialik od blisko 20 lat - związany z przemysłem petrochemicznym w Polsce, szczególnie na Podkarpaciu. Doświadczenie zawodowe zdobywał między innymi w Rafinerii Jasło, gdzie pełnił kolejno funkcje Kierownika Działu analiz ekonomicznych i kształtowania cen, Dyrektora Ekonomiczno – Finansowego i Dyrektora ds. Handlu i marketingu. Od 2004 roku pełnił funkcje zarządcze w strukturach Grupy Kapitałowej LOTOS, między innymi jako członek rad nadzorczych a także jako Prezesa Zarządu w Spółkach: LOTOS Park Technologiczny, LOTOS Jasło/ LOTOS Infrastruktura.

LOTOS Oil jest LIDEREM na rynku olejów przemysłowych i olejów silnikowych budującym swoją pozycję w oparciu o trwałe relacje biznesowe zarówno z kontrahentami handlowymi, jak i partnerami technologicznymi. Ostatnie półtora roku stanowi ważną cenzurę w historii Spółki. Spółka wygrywała nie tylko doskonałą jakością oferowanych produktów, lecz również stale rozwijanym wsparciem dla odbiorców i użytkowników swoich produktów.

(źr. LOTOS Oil)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.