Dodaj ogłoszenie o pracy


Gospodarcze Maliny 2013 dla ministra finansów (byłego) i jego resortu

Ministerstwo Finansów w kategorii „Instytucja”, były Minister Finansów Jan-Vincent Rostowski w kategorii „Polityk/Urzędnik” oraz firma Erbud w kategorii „Przedsiębiorca/Firma” zostali zwycięzcami czwartej edycji Gospodarczych Malin – antynagród, które trafiają do instytucji i osób mających w danym roku szczególnie szkodliwy wpływ na polską gospodarkę.
Ministerstwo Finansów otrzymało statuetkę w kategorii „Instytucja”: za podejście do podatnika i przedsiębiorcy oraz zgłoszenie ponad stu propozycji zmiany Ordynacji podatkowej, które zostały zakwestionowane przez RCL.
Zwycięzca zdobył 56% głosów, wyprzedzając Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (31%), nominowane za brak odpowiedniego nadzoru nad urzędnikami, co doprowadziło do jednej z największych w historii Polski afer korupcyjnych, oraz – zbiorczo – Solidarność, Forum Związków Zawodowych, OPZZ (13%), nominowane za zerwanie prac Komisji Trójstronnej.

Jan-Vincent Rostowski otrzymał statuetkę w kategorii „Polityk/Urzędnik”: za całokształt działalności, za niezrozumienie mechanizmów gospodarczych i traktowanie przedsiębiorców jak przestępców.
Zwycięzca zdobył 62% głosów. Wyprzedził tym samym byłego Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych Jacka Sadowego (26%), nominowanego za odporność na racjonalne argumenty przedsiębiorców zmierzające do ucywilizowania Prawa zamówień publicznych, oraz byłego Wiceministra Środowiska oraz byłego Głównego Geologa Kraju Piotra Grzegorza Woźniaka (12%) – nominowanego za zbyt wolne prace nad wydobyciem gazu łupkowego oraz za arogancję w kontaktach z inwestorami, irytującą manierę pouczania swoich rozmówców i niechęć do słuchania argumentów sprzecznych z własną wizją.

Erbud otrzymał statuetkę w kategorii „Przedsiębiorca/Firma”: za zbudowanie pasa startowego w Modlinie, który na wiele miesięcy skutecznie unieruchomił całe lotnisko.
Zwcięzca zdobył 47% głosów, wyprzedzając LPP (33%) – nominowane za psucie wizerunku polskich firm za granicą poprzez długotrwałe wstrzymywanie się z podpisaniem porozumienia, dotyczącego poprawy bezpieczeństwa w fabrykach w Bangladeszu, w których zleca szycie swojej odzieży. Z kolei 20% głosów zdobyły zbiorczo Grupa Ożarów, Cemex Polska, Dyckerhoff Polska, Cementownie Warta i Odra – nominowane za utworzenie cementowego kartelu.
Wyboru zwycięzców Gospodarczych Malin dokonali w głosowaniu internetowym przedsiębiorcy, czytelnicy „Rzeczpospolitej” oraz internauci.
(źr. Pracodawcy RP)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.