Dodaj ogłoszenie o pracy


Elżbieta Bieńkowska nowym ministrem transportu i wicepremierem

Dzisiaj na specjalnej konferencji prasowej premier Donald Tusk przedstawił kandydatów na ministrów po „rekonstrukcji” rządu.
Nowym ministrem transportu w nowym rozdaniu, zostanie dotychczasowa minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Nastapi połączenie dotychczasowych ministerstw transportu i rozwoju regionalnego. Jednocześnie premier zapowiedzial, że minister Bieńkowska będzie   wicepremierem w kierowanym przez niego rządzie.

Elżbieta Bieńkowska została powołana na stanowisko ministra rozwoju regionalnego 16 listopada 2007 r. 18 listopada 2011 r. została zaprzysiężona do pełnienia tej funkcji przez kolejną kadencję. Podczas pierwszej kadencji (lata 2007-2011), minister Bieńkowska doprowadziła do pełnego wykorzystania funduszy unijnych z budżetu na lata 2004-2006 i rozdzielenia ponad 70 proc. z prawie 68 mld euro, które Polska otrzymała na lata 2007-13. Usunęła bariery utrudniające sięganie po środki unijne upraszczając i skracając procedury, a także uczestnicząc w zmienianiu prawa dotyczącego ochrony środowiska oraz zamówień publicznych.
Ponadto zgłosiła pomysł wprowadzenia nagród za efektywność, dzięki czemu regiony z naddatkiem wykonują plan wdrażania funduszy europejskich. Ponadto, z jej inicjatywy, w ramach pakietu antykryzysowego MRR, wprowadzono m.in. zaliczki dla przedsiębiorców, usprawniono przekazywanie dotacji rozwojowej samorządom.
Przez całą karierę zawodową związana jest z wdrażaniem funduszy europejskich i rozwojem regionalnym. Od stycznia 1999 do listopada 2007 r. Elżbieta Bieńkowska pracowała w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Jako dyrektor Wydziału Rozwoju Regionalnego odpowiedzialna była za programowanie i wdrażanie instrumentów finansowanych z Funduszy Europejskich.
Wcześniej, w latach 1996-1998 w Wydziale Gospodarki Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, brała udział w pracach nad kontraktem regionalnym dla województwa katowickiego, oraz nad przygotowaniem programu PHARE INRED. W 1999 r. pełniła funkcję pełnomocnika wojewody katowickiego ds. Strategii Rozwoju Województwa.
W 1989 r. uzyskała tytuł magistra filologii orientalnej na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1996 r. ukończyła Krajową Szkołę Administracji Publicznej, a w 1998 r., studia podyplomowe według programu MBA w Szkole Głównej Handlowej.
Jest ekspertem w projektach międzynarodowych. Wykładała na studiach podyplomowych: na Uniwersytecie Śląskim oraz w Szkole Głównej Handlowej.
W wyborach parlamentarnych w 2011 roku uzyskała mandat senatora.
za KPRM

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.