Dodaj ogłoszenie o pracy


Nowy dyrektor katowickiego oddziału DB Schenker Logistics

Aleksandra Klarzyńska objęła stanowisko dyrektora Oddziału Katowice w DB Schenker Logistics. Jej poprzednik, Adam Kuśmierek, został dyrektorem regionu Łódź. Aleksandra Klarzyńska jest związana z firmą od 2002 roku, od początku pracowała w katowickim oddziale. Jest absolwentką Akademii Ekonomicznej w Katowicach na kierunku: Międzynarodowa oraz krajowa spedycja i transport.

Cała ścieżka kariery nowej dyrektor rozwijała się w DB Schenker Logistics – począwszy od stażu, przez pracę w Biurze Obsługi Klienta, stanowisko asystenta i doradcy handlowego, szefa zasobów produkcyjnych, aż po szefa operacyjnego i dyrektora oddziału. Od kilku lat jest także zaangażowana w budowanie kultury Lean w firmie – pełni funkcję konsultanta wewnętrznego ds. kultury Lean w DB Schenker Logistics.

Aleksandra Klarzyńska na nowo objętym stanowisku będzie odpowiadać za realizację celów wynikających z planu strategicznego firmy, doskonalenie procesów i zwiększanie jakości usług. Jej cele to także dalszy rozwój kultury Lean oraz budowanie efektywnego, zmotywowanego zespołu. W codziennej pracy najważniejszy jest dla niej zarówno stały rozwój osobisty, dbałość o rozwój współpracowników, jak i realizacja założonych celów oraz podejmowanie nowych wyzwań, w celu zwiększania satysfakcji klienta.

(źr. Db Schenker)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.