Dodaj ogłoszenie o pracy


Dorota Raben prezesem zarządu Portu Gdańsk

Stanowisko Prezesa Zarządu Morskiego Portu Gdańsk powierzono Dorocie Raben, a Wiceprezesa Zarządu ds. Finansowych Markowi Pietruszewskiemu. Rada Nadzorcza Zarządu ZMPG SA ustaliła też, że nowy zarząd rozpocznie swoją kakadencję od 15 lipca 2013. Do tego czasu Zarząd Spółki nadal jednoosobowo stanowił będzie Jerzy Melaniuk, dotychczasowy Wiceprezes ds. Infrastruktury.

Po raz pierwszy w historii gdański port powierzono damskim dłoniom. Dorota Raben jest absolwentką Wydziału Chemii poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. 23 lata życia zawodowego poświęciła dotąd firmom logistycznym, doradczo-szkoleniowym i zarządczym - stale rozszerzając swoje kwalifikacje w uczelniach Europy Zachodniej. Jest ekspertem z dziedziny łańcuchów dostaw i doradztwa personalnego. Wciąż szukając ukochanego miejsca na ziemi - mówi o sobie dzisiaj - staram się robić wszystko, co ma sens... pamiętając jednak o nutce szaleństwa, bez której trudno się obejść w dzisiejszym świecie.

Swoje ekonomiczne, ale także inżynierskie wykształcenie, od ukończenia w 1996 roku Politechniki Lubelskiej konsekwentnie wykorzystuje zawodowo Marek Pietruszewski. Praca wymagająca stałego kontaktu z przepływempieniądza na rynkach międzynarodowych była także naturalnym motorem do studiów MBA w Bristolu i Paryżu,a ostatnio studiów doktoranckich w Katedrze Zarządzania i Marketingu warszawskiej SGH. Poza doświadczeniem, zdobywanym na dynamicznym rynku finansów, najważniejszą wartością jest dla mnie - ocenia sam - osiąganie pełnej zgody wszystkich członków zarządu co do realizowanych projektów i kierunków działania.

Szczególnie trudnym w tysiącletnim porcie zadaniem utrzymania infrastruktury technicznej i jej rozbudową nadal będzie się zajmował Jerzy Melaniuk, inżynier, absolwent i były pracownik Politechniki Gdańskiej. Osiągnięcia naukowo-badawcze, docenione szeregiem nagród Rektora Politechniki Gdańskiej, Szef Infrastruktury Portu w Gdańsku weryfikował praktycznie w firmach podejmujących znaczące inwestycje geotechniczne i hydrotechniczna terenie Polski oraz Niemiec. Pracując dla londyńskiego armatora Mayfair Shipping Limited, miał sposobność poznania oczekiwań stawianych portom przez firmy żeglugowe. W ciągu blisko 40 lat pracy zawodowej, wielokrotnie miał bliski kontakt z portem w Gdańsku. Także ostatnio, kiedy - jako Członek Zarządu Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" SA - sprawował nadzór nad inwestycjami, przesyłem ropy i paliw oraz bezpieczeństwem funkcjonowania sieci. Doświadczenie w zarządzaniu dużymi podmiotami gospodarczymi poparł też dyplomem MBA. Umiejętność organizacji pracy zespołowej pozwala jednak znaleźć czas na kontakt z naturą, sportem (wiele lat społecznego prowadzenia znanego gdańskiego klubu sportowego), a także - jak przystało na gdańszczanina - politykę gospodarczą regionu.

(źr. ZMPG Gdańsk)


czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.