Dodaj ogłoszenie o pracy


Iwona Sroka w składzie Komisji Trójstronnej

Iwona Sroka, wiceprezydent Pracodawców RP (prezes KDPW) została powołana decyzją prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska w skład Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych., Komisja jest jedną z najważniejszych instytucji dialogu społecznego w Polsce i podstawowym narzędziem procesów podejmowania decyzji w kluczowych sprawach gospodarczych i społecznych.

 

Wniosek w sprawie powołania Iwony Sroki jako przedstawiciela Pracodawców RP w Komisji Trójstronnej złożył Prezydent tej organizacji, Andrzej Malinowski: – Iwona Sroka to osoba obdarzona nie tylko talentem menedżerskim, ale także dużą wrażliwością społeczną. Nawet w trudnych sytuacjach potrafi doprowadzić do konsensusu, dlatego, moim zdaniem, doskonale sprawdzi się w pracach Komisji Trójstronnej, której nadrzędnym celem jest zgoda społeczna – powiedział Prezydent Pracodawców RP, Andrzej Malinowski. 

 

Trójstronna Komisja do Spraw Społeczno-Gospodarczych stanowi forum dialogu społecznego prowadzonego dla godzenia interesów pracowników, interesów pracodawców oraz dobra publicznego. Członkami Komisji Trójstronnej są: przedstawiciele rządu, przedstawiciele reprezentatywnych organizacji związkowych oraz przedstawiciele reprezentatywnych organizacji pracodawców.

Z ramienia Pracodawców RP w Trójstronnej Komisji ds. Społeczno–Gospodarczych zasiadają: Andrzej Malinowski – Wiceprzewodniczący Komisji, Prezydent Pracodawców RP, Iwona Sroka - KDPW, Michał Kuszyk - Związek Pracodawców Polska Miedź, Jan Feliks Buczek - Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych oraz Andrzej Węglarz - Związek Pracodawców Przemysłu Hutniczego.

 

Komisja w obecnym kształcie działa od 2001 roku, w którym przyjęto ustawę o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego. Do jej zadań należy m.in. opiniowanie założeń projektu budżetu państwa i projektu ustawy budżetowej, praca nad poziomem wynagrodzeń w gospodarce narodowej, w tym w sferze budżetowej, a także minimalnego wynagrodzenia za pracę. 

(źr. Pracodawcy RP)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.