Dodaj ogłoszenie o pracy


Czechy zmieniają system myta – nie przegap rejestracji

Przypomnijmy, 1 grudnia br. Czechy wprowadzą nowy system poboru opłat drogowych. Miejsce obecnego operatora, firmy Kapsch, zajmie czesko-słowackie konsorcjum CzechToll i SkyToll. Dotychczasowe urządzenia do poboru opłat zostaną zastąpione nowymi boxami, opartymi na technologii satelitarnej. Rejestracji można dokonywać od 2 września poprzez DKV Euro Service.

Od 2020 r. opłaty za przejazd będą pobierane na wszystkich czeskich drogach państwowych. Nowy system będzie połączeniem globalnego systemu satelitarnego pozycjonowania (GNSS) z technologią mikrofalową (DSRC). Będzie zgodny z wytycznymi EETS, co w przyszłości oznacza łatwe włączenie Czech do jednolitego systemu rozliczania opłat drogowych w Europie.

Przewoźnicy będą musieli wymienić dotychczasowe urządzenia pokładowe, niezależnie od tego, czy rozliczają się w systemie pre-paid czy post-paid. Warto więc zacząć tę procedurę możliwie najwcześniej. Nowy czeski box nie będzie obowiązywał na Słowacji (mimo zaangażowania w przedsięwzięcie SkyToll). - 2 września uruchomiliśmy rejestrację do nowego systemu czeskiego, aby dać firmom czas na przygotowanie - mówi Michał Bałakier, dyrektor generalny DKV Euro Service Polska. - Naszym celem jest odciążenie przewoźników z formalności związanych z tą zmianą - od rejestracji i wysyłki nowego urządzenia, do obsługi codziennych rozliczeń i zwrotu VAT.
Rejestracja do systemu oraz składanie zamówień za pośrednictwem DKV możliwe są od 22 września. Montaż nowego boxa jest możliwy na zasadzie Plug&Play. Gotowe do instalacji zestawy można nabyć w punktach dystrybucji (POS) bądź zamówić bezpłatną dostawę kurierem do firmy (wysyłka możliwa dla zamówień powyżej 10 urządzeń). Na dziś 99 proc. punktów w Czechach potwierdziło już obsługę nowego systemu.

Podróżując przez Czechy z kartą DKV można korzystać z sieci 1250 stacji paliw, z czego 556 to punkty z ofertą specjalną, tzw. cenami z list. Klienci tankują tu znacznie taniej niż stawka wyświetlania na dystrybutorze. DKV zapewnia także kompleksową obsługę serwisową w tym kraju, włącznie ze zwrotami podatku VAT za paliwo i opłaty drogowe.

(źr. DKV Euroservices Polska)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.