Dodaj ogłoszenie o pracy


Opłaty drogowe w Europie w roku 2018 – na jakie zmiany musisz być gotowy?

Dostawca aplikacji telematycznych – WebEye, wypunktował kilka istotnych zmian dotyczących opłat drogowych w roku 2018. Warto o nich pamiętać wybierając się w podróż do niżej wymienionych krajów.

Niemcy planują rozszerzenie opłat drogowych dla samochodów poruszających się po wszystkich drogach federalnych w kraju. Zebrane środki mają zasilić fundusz modernizacji dróg oraz tworzenia infrastruktury. Kierowcy tirów będą musieli przygotować się na nowe opłaty od 1 lipca 2018 roku. – Sieć płatnych odcinków tras zwiększy się z obecnych 15 tys. km do około 40 tys. km. O ile z prawnego punktu widzenia zmiany są spore, w praktyce nie zaważą mocno na płynności ruchu pojazdów, ponieważ urządzenia pokładowe będą automatycznie aktualizowane do pobierania opłat na drogach federalnych – wyjaśnia Paweł Wloczek, dyrektor zarządzający WebEye Polska.
Opłaty w Słowenii
Słowenia wprowadza w tym roku system opłat drogowych - DarsGo, poprzez który od 1 kwietnia kierowcy samochodów ciężarowych będą uiszczać opłaty drogowe. Prawo do przejazdu siecią słoweńskich autostrad będą miały pojazdy wyposażone w urządzenie DarsGo i zarejestrowane w systemie. W momencie, kiedy samochód przekroczy bramki przejazdu, czujniki wychwycą jego obecność w systemie i tym samym zdobędą wgląd do liczby przejechanych kilometrów autostrady, wyznaczając kwotę opłaty.
Estonia podnosi opłaty
Opłaty za przejazd drogowy nie ominą również Estonii. Od 1 stycznia będą obowiązywać właścicieli wszystkich pojazdów o masie przekraczającej 3,5 tony. Wysokość kosztów jest uzależniona od liczby osi pojazdu oraz jego masy, a także klasy emisji oraz okresu przebywania na terenie Estonii.
Przewóz odpadów
24 stycznia 2018 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Środowiska dotyczące wymagań dla transportu odpadów. Nowe zasady są określone bardzo szczegółowo, m.in. mówią o braku możliwości rozprzestrzeniania odpadów poza pojazd czy obowiązku mocowania pojemników z odpadami. W rozporządzeniu można również znaleźć wymaganą podczas transportu dokumentację oraz metody odpowiedniego znakowania pojazdów.
Granica z Ukrainą
Wybierając się na Ukrainę, warto pamiętać, że od stycznia 2018 roku kraj ten planuje kontrolę danych biometrycznych dla cudzoziemców wjeżdżających na teren Ukraint. W związku z tym na granicy będą sprawdzane odciski palców czy wizerunek twarzy. Takie rozwiązanie ma ograniczyć przestępczość i przemyt towarów.
(red)

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.