Dodaj ogłoszenie o pracy


Myto w Słowenii można już rozliczać za pomocą kart paliwowych i post-pay

Koniec z uciążliwymi postojami w celu doładowywania urządzeń pokładowych w punktach poboru słoweńskiego myta. Wszyscy posiadacze kart DKV mogą w tym kraju rozliczać opłaty drogowe w wygodnym trybie post-pay, czyli na podstawie faktury z długim terminem płatności.

Słowenia jest jednym z pierwszym krajów w Europie, który wprowadził system opłat drogowych dla kierowców. Stało się to jeszcze w latach 70-tych, kiedy to winietami objęto nowo otwarte wówczas dla ruchu dwa duże odcinki: Vrhnika-Postojna oraz Celje-Maribor. Obecna sieć autostrad oraz dróg szybkiego ruchu liczy w tym kraju około 700 km.
Obowiązkiem opłaty objęte są wszystkie pojazdy, które poruszają się po autostradach oraz tunelem Karawanken. O ile system winiet czasowych nadal obowiązuje tu wszystkie auta osobowe, o tyle w przypadku pojazdów o DMC powyżej 3,5 tony rozliczenie opłat drogowych następuje w punktach poboru myta. Dotychczas uiszczanie tych opłat odbywało się jedynie w systemie pre-pay: za pomocą urządzenia pokładowego, karty DARS oraz przy użyciu wybranych kart paliwowych, np. DKV CARD.
Sytuacja zmieniła się na początku 2016 r., kiedy to DKV w porozumieniu z operatorem opłat drogowych w Słowenii, firmą DARS, uruchomiło rozliczenia w trybie post-pay. To wygoda zarówno dla przewoźnika, który od teraz w 100 proc. rozliczy myto z odroczonym terminem płatności, jak i dla kierowcy – ten z kolei nie musi już każdorazowo opuszczać pojazdu na stacjach poboru opłat, aby udać się do punktu, gdzie zwykle doładowywał boxa w trybie pre-paid.
Rozliczeń w trybie post pay na Słowenii można dokonać na dwa sposoby: poprzez urządzenie pokładowe oraz kartą DARS wyposażoną w elektroniczny chip. Użytkownicy, którzy korzystali dotychczas z metody pre-pay, mogą szybko i wygodnie przejść na tryb rozliczeń post-pay z DKV. Wystarczy w tym celu przedstawić posiadane urządzanie pokładowe oraz DKV Card w jednym z wielu punktów DARS lub w centrum obsługi opłat drogowych w Ljubljanie. Co ważne, wszelkie środki, jakie pozostały na doładowanym jeszcze w trybie pre-pay urządzeniu pokładowym, zostaną zachowane i uwzględnione przy najbliższej fakturze.
Wybrani operatorzy kart oferują specjalne narzędzia informatyczne do zarządzania opłatami drogowymi w wielu krajach z poziomu jednej platformy. Na przykład z pomocą aplikacji eReporting DKV możliwe jest analizowanie wydatków z tytułu myta– w podziale na odcinki, daty, pojazdy, rodzaje dróg czy też kraje.

Aktualne stawki za poruszanie się po słoweńskich drogach:



WAŻNE: W chwili obecnej słoweński operator nie wydaje nowych urządzeń pokładowych. Alternatywą do nich w rozliczeniach post-pay jest uiszczanie opłat poprzez kartę DARS wyposażoną w chip. Zaopatrzymy się w nie we wszystkich punktach poboru myta lub poprzez stronę internetową operatora DARS.

(źr. DKV)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.