Zgodnie z politykę Unii Europejskiej w zakresie wdrożenia jednolitego – elektronicznego systemu poboru opłat drogowych w państwach członkowskich UE, również w Polsce planuje się od 2016 r. wprowadzić system elektronicznego poboru opłat na wszystkich autostradach. Tymczasem, jak informuje portal lokalizacja.info - na świecie już pracuje się nad znacznie bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami.
Przykładem jest Singapur, w którym został ogłoszony przetarg na opracowanie systemu opłat drogowych nowej generacji - opartego o dane z nawigacji satelitarnej. Władze Singapuru oczekują, że umowa na jego zaprojektowanie i rozwój zostanie podpisana w drugiej połowie 2015 r., a wdrożenie nastąpi prawdopodobnie w 2020 r. Rewolucją ma być obliczanie wysokości opłat, które będzie uzależnione od dystansu pokonanego przez samochód wyposażony w odpowiednie urządzenie. Co więcej – jednostka pokładowa montowana w aucie będzie obsługiwać szereg usług o wartości dodanej, takich jak informacje o ruchu drogowym przekazywane w czasie rzeczywistym czy płatności elektroniczne za parking. - Wprowadzenie płatności za autostrady z poziomu nawigacji GPS to udogodnienie, na które wielu kierowców czeka z niecierpliwością. W Norwegii na przykład doskonale sprawdza się system, w którym na bramkach nie ma szlabanów – jest tylko kamera, rejestrująca numer rejestracyjny auta, a użytkownicy mogą dokonywać opłat za pomocą internetu (poprzez podanie numeru rejestracyjnego i numeru karty kredytowej) lub w stacjonarnych punktach opłat, już poza autostradą. Na takiej samej zasadzie zamiast kamer użytkownicy mogliby po prostu korzystać z nawigacji GPS, która – o ile byłaby zintegrowana z systemem płatności za autostrady – wskazywałaby na podstawie logów tras, za jakie przejechane odcinki należy dokonać płatności – mówi Katarzyna Przybylska z firmy NaviExpert.
Biorąc pod uwagę techniczne aspekty rozwiązania, które ma zostać wdrożone w Singapurze nie będzie ono utrudnieniem dla kierowców, bowiem… - Już od kilku lat kierowcy mogą korzystać z systemów telematycznych przekazujących informacje o bieżącej lokalizacji pojazdów. Bazują one na transmisji danych z użyciem nadajników GPS/GSM i ich wykorzystanie w ramach elektronicznego poboru opłat byłoby po prostu dołożeniem kolejnej funkcjonalności. Pytanie dotyczy sposobu przysłania oraz możliwości magazynowania i przetworzenia informacji przez administrację – komentuje Kamil Jakacki z firmy Cartrack.
(źr. opr. na podst. mat. Lokalizacja.info)