Dodaj ogłoszenie o pracy


Winiety na Łotwie

Na początku lipca br. Łotwa wprowadziła opłaty drogowe w ramach sieci 3500 km głównych dróg. Nowa, elektroniczna winieta obowiązuje pojazdy ciężarowe powyżej 3,5 tony DMC - zarówno krajowe, jak i zagraniczne. Winietę można zakupić przy użyciu karty DKV na 59 stacjach paliw Statoil.

Łotewski operator autostrad, Road Traffic Safety Directorate, oferuje winiety w trybie dziennym, tygodniowym, miesięcznym oraz rocznym. Opłata dla pojazdów ciężarowych w klasie 3.5-12 ton DMC wynosi: 8 euro dziennie, 20 euro tygodniowo, 40 euro miesięcznie lub 484 euro rocznie (dla pojazdów klasy EURO I, II, III) oraz 400 euro rocznie (dla pojazdów Euro IV i klasy wyższej). Opłaty dla pojazdów powyżej 12 ton zależą od liczby osi i klasy emisji spalin.  Stawki mieszczą się tutaj w zakresie od 8 do 11 euro za dzień i od 427 do 925 euro rocznie.

Obok czasu obowiązywania winiety przewoźnik jest zobowiązany udzielić przy zakupie następujących informacji: numer rejestracyjny pojazdu, kraj rejestracji, poziom emisji spalin, DMC oraz liczba osi. Zakup winiety jest rejestrowany elektronicznie, nie ma więc potrzeby posiadania wydruku potwierdzającego zakup.
Na stronie internetowej DKV Euro Service znajduje się tabela ze szczegółowymi stawkami dla każdej kategorii pojazdów oraz informacje o możliwych sposobach zakupu winiety.

za info DKV

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.