Dodaj ogłoszenie o pracy


Winiety na Łotwie

Na początku lipca br. Łotwa wprowadziła opłaty drogowe w ramach sieci 3500 km głównych dróg. Nowa, elektroniczna winieta obowiązuje pojazdy ciężarowe powyżej 3,5 tony DMC - zarówno krajowe, jak i zagraniczne. Winietę można zakupić przy użyciu karty DKV na 59 stacjach paliw Statoil.

Łotewski operator autostrad, Road Traffic Safety Directorate, oferuje winiety w trybie dziennym, tygodniowym, miesięcznym oraz rocznym. Opłata dla pojazdów ciężarowych w klasie 3.5-12 ton DMC wynosi: 8 euro dziennie, 20 euro tygodniowo, 40 euro miesięcznie lub 484 euro rocznie (dla pojazdów klasy EURO I, II, III) oraz 400 euro rocznie (dla pojazdów Euro IV i klasy wyższej). Opłaty dla pojazdów powyżej 12 ton zależą od liczby osi i klasy emisji spalin.  Stawki mieszczą się tutaj w zakresie od 8 do 11 euro za dzień i od 427 do 925 euro rocznie.

Obok czasu obowiązywania winiety przewoźnik jest zobowiązany udzielić przy zakupie następujących informacji: numer rejestracyjny pojazdu, kraj rejestracji, poziom emisji spalin, DMC oraz liczba osi. Zakup winiety jest rejestrowany elektronicznie, nie ma więc potrzeby posiadania wydruku potwierdzającego zakup.
Na stronie internetowej DKV Euro Service znajduje się tabela ze szczegółowymi stawkami dla każdej kategorii pojazdów oraz informacje o możliwych sposobach zakupu winiety.

za info DKV

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.