Dodaj ogłoszenie o pracy


Planowanie przez klikanie - narzędzia online do zarządzania flotą

Zlecenie przyjęte. Pora na wybór jednego z trzech wariantów dojazdu do celu. Rzecz jasna z uwzględnieniem pełnej kalkualcji myta za przejazd preferowanym odcinkiem. Jeszcze tylko szybki rzut oka na ostatnie zestawienie transakcji poniesionych w trasie oraz aktualną listę najtańszych stacji i można już zamykać przeglądarkę internetową. Trudno uwierzyć, że jeszcze kilka lat temu internet w firmach transportowych służył tylko do wymiany maili.

Dziś narzędzia online to podstawa zarządzania flotą i musi to wiedzieć każda firma transportowa. Służą do śledzenia pojazdów, monitoringu transakcji czy kalkulacji kosztów transportu. Ich podstawową zaletą jest fakt, że są dostępne o dowolnej porze, z dowolnego komputera. Tym tropem poszli także operatorzy kart paliwowych, którzy oferują pokaźny pakiet usług online. Są one najczęściej bezpłatne, a ich celem jest ułatwienie planowania i kontroli kosztów generowanych przez kierowców. Narzędzia udostępniane przez nich w sieci możemy podzielić na kilka kategorii. Pierwszą grupę stanowią różnego typu kalkulatory i zestawienia (np. cen paliwa czy łącznych opłat drogowych na danej trasie), drugą -wielofunkcyjne nawigatory mapowe i usługi śledzenia pojazdów, trzecią – serwisy zapewniające bieżący dostęp do transakcji dokonywanych przez kierowców. Boom na rynku aplikacji online dla transportu jest efektem zmiany jakościowej w zarządach firm przewozowych. Zdaniem Tomasza Majchrowicza z firmy DKV Euro Service firmy transportowe kierowane dziś są przez zupełnie nową generację ludzi. Są młodzi, dynamiczni i świadomi możliwości, jakie niosą ze sobą nowoczesne technologie. Oczekują nowatorskich metod zarządzania flotą. Na porządku dziennym są pytania typu: czy można dokonać płatności przez smartfon albo jakie aplikacje mobilne dla kierowców zostaną uruchomione.

Do 10 proc. mniej za paliwo

Ważną korzyścią usług online jest ograniczenie wydatków na tankowania. W firmach zajmujących się transportem niemal połowę wszystkich kosztów stanowi paliwo. Narzędzia dostępne poprzez internet umożliwiają planowanie tras na podstawie rozmieszczenia najtańszych stacji. Rozwiązanie takie pozwala oszczędzić na paliwie do 10 proc. Służą temu takie serwisy, jak np. „DKV Station Finder”, który pozwala analizować sytuację na ponad 3400 stacjach różnych marek w Polsce i ponad 54 tys. stacji w całej Europie.

Nowa era opłat drogowych

Wkraczamy w epokę, w której opłaty drogowe i wszelkie inne należności w trasie naliczane są elektronicznie. Kolejne kraje, w tym Polska, decydują się na zastąpienie winiet systemami korzystającymi z technologii satelitarnej lub mikrofali. A to oznacza także łatwiejsze planowanie i monitorowanie kosztów myta na terenie Europy. Prym w kalkulacji opłat drogowych wiodą operatorzy kart paliwowych. A to dlatego, że jako jedyni integrują rozliczanie i fakturowanie tego typu należności.  Za integracją danych idą bardzo praktyczne narzędzia online. Z jednej strony informują przewoźnika o wszelkich nowościach, jak np. niedawny wzrost kosztów myta we Włoszech o 2,91 proc., czy okresowe zamknięcia tuneli we Francji. Z drugiej, pozwalają w każdym momencie sprawdzić dokładną wysokość opłat w każdym kraju i w każdym systemie. Nowatorskie rozwiązanie w tym zakresie uruchomił niedawno operator kart paliwowych DKV. Udostępnił on internetowe narzędzie, które pozwala ustalić przebieg, łączny koszt opłat drogowych oraz przewidywane czasy trwania jazdy dla 3 alternatywnych tras z punktu A do punktu B. Kalkulator uwzględnia całą Europę oraz bierze pod uwagę wszelkie parametry pojazdu, jak np. DMC, liczbę osi czy klasę emisji zanieczyszczeń.

Usługi lokalizacji

Ciekawe zapowiada się nowa usługa śledzenia pozycji pojazdu, która zadebiutuje przy okazji  wprowadzenia w styczniu 2014 r. przez Francję nowej opłaty drogowej o nazwie Ecotaxe. Aby móc ją rozliczać, konieczne będzie zamontowanie w pojeździe specjalnego urządzenia pokładowego wyposażonego w moduł GPS. Oprócz naliczenia samej opłaty za przejazd wybranym odcinkiem, urządzenie pozwoli również na precyzyjne ustalenie pozycji pojazdu. Wykorzystując ten fakt operatorzy będą mogli zaproponować specjalne usługi polegające na śledzeniu, co istotne w czasie rzeczywistym, wszystkich pojazdów wyposażonych w urządzenia pokładowe do naliczania Ecotaxe. Dostępność tego typu usługi o zasięgu europejskim zapowiedział już m.in. operator kart DKV. Mowa tu o usłudze geolokalizacji dedykowanej głównie do małych i średnich flot. Ich właściciele unikali do tej pory wysokich kosztów jakie wiązały się z zakupem zaawansowanych narzędzi do śledzenia pojazdów. Tego typu usługi pozwolą na precyzyjny śledzenie pojazdów poprzez specjalny serwis internetowy, z dowolnego miejsca i o każdej porze.

(źr. DKV)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.