Dodaj ogłoszenie o pracy


Skorzystaj z rabatu na czeskie myto

Czechy oferują specjalne rabaty za przejazdy płatnymi odcinkami dróg w systemie Myto CZ - sięgają one od 10 do 13%. Upusty są dostępne m.in. dla wszystkich przewoźników, którzy rozliczają opłaty drogowe za pośrednictwem DKV Euro Service. Zniżki przysługują zarówno przy wyborze trybu płatności post-paid, jak i pre-paid.


Myto CZ - system z rabatami
W Czechach działa system elektronicznego poboru myta o nazwie Myto CZ. Jego kluczowym elementem jest urządzenie pokładowe Premid. System obowiązuje  wszystkie pojazdy o masie od 3,5 tony (wcześniej od 12 ton) i obejmuje autostrady oraz wybrane drogi krajowe. Opłaty wynoszą średnio 3,6 CZK/km i są zależne od liczby przejechanych kilometrów, klasy emisji substancji szkodliwych i liczby osi pojazdu. Co istotne, od opłat drogowych w Czechach nie jest naliczany podatek VAT.
Aby korzystać ze zniżek na przejazdy płatnymi odcinkami, wystarczy zarejestrować się do specjalnego systemu rabatowego. Daje to możliwość ubiegania się o zwrot od 10 do 13% poniesionych kosztów. Wartość rabatu zależna jest od wysokości kwoty wygenerowanej przez dany pojazd i wynosi minimum 30 000 CZK/pojazd.


Urządzenie Premid
W celu rozliczania czeskiego myta konieczne jest bezpłatne zamówienie urządzenia pokładowego Premid. Otrzymuje się je po zapłaceniu kaucji zwrotnej w wysokości 1500 koron czeskich (ok. 54 euro), pobieranej przez czeskiego operatora. Urządzenie można zamówić i zarejestrować  w dowolnym punkcie obsługi Premid.  Opłaty za użytkowanie dróg rozliczać można zarówno w trybie przedpłaty (pre-paid), jak i w trybie płatności odroczonej (post-paid). Przedpłaty dokonujemy w punktach Premid przy użyciu gotówki lub karty paliwowej (np. DKV). W przypadku metody post-paid rejestracja możliwa jest bezpośrednio poprzez DKV.


Wsparcie od operatora kart paliwowych
Rozliczanie czeskiego myta za pośrednictwem DKV otwiera drogę do łącznego zarządzania płatnościami w wielu krajach Europy. Jest to możliwe dzięki bezpłatnej, internetowej platformie eReporting DKV. Służy ona do monitorowania i selekcjonowania wszelkich kosztów poniesionych w czasie podróży. Na przykład przewoźnik, którego pojazdy jeżdżą po Polsce, Niemczech i Czechach, może w jednej aplikacji analizować wydatki na paliwo i opłaty drogowe ze wszystkich tych krajów. Wydatki zestawiane są w jednej, przejrzystej fakturze z kilkutygodniowym terminem płatności, wystawianej w euro lub w złotówkach.  
Przed podróżą
Przed wyruszeniem w trasę przewoźnik może wyliczyć łączną wysokość myta w Czechach, korzystając z nowego kalkulatora opłat drogowych DKV. Program uwzględnia  takie parametry pojazdu, jak: DMC, liczba osi oraz klasa emisji zanieczyszczeń. Kalkulator dostępny jest bezpłatnie online na stronie operatora. Oprócz Czech, obejmuje wszystkie systemy e-myta w Europie, dzięki czemu pozwala z wyprzedzeniem zaplanować sumaryczną wysokość wydatków z tytułu opłat drogowych.

źrodło: DKV

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.