Dodaj ogłoszenie o pracy


Kolejne 160 kilometrów dróg w systemie viaTOLL

 

 

30 marca ogólnopolska sieć dróg płatnych viaTOLL powiększy się o kolejne 160 kilometrów (rozszerzenie sieci dróg zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów). Do mapy płatnych tras dołączą m.in. fragmenty dróg ekspresowych S7, S8, S19 oraz dróg krajowych nr 4, 7 i 79.
System viaTOLL działa od lipca 2011r. i w początkowej fazie obejmował ok. 1565 kilometrów dróg krajowych, ekspresowych i autostrad zarządzanych przez GDDKiA. 1 lipca 2012r. system rozszerzony został o dodatkowe 325 kilometrów dróg, a 12 stycznia 2013r. – kolejne 140 kilometrów.
Zaplanowany na 30 marca 2013r. trzeci etap rozszerzenia obejmie blisko 160 kilometrów, w tym:
Drogę ekspresową S7 i drogę krajową nr 7:
Obwodnicę Elbląga, odcinek: skrzyżowanie z drogą powiatową nr 1104N – węzeł Raczki (ok. 3,7 km)
Odcinek węzeł Modlniczka – węzeł Balice I (ok. 3,5 km)
Odcinek węzeł Raczki – węzeł Elbląg-Wschód (ok. 3,8 km)
Drogę ekspresową S8:
Odcinek węzeł Piotrków – węzeł Radziejowice (ok. 93,6 km)
Drogę ekspresową S19:
Odcinek Stobierna – węzeł Rzeszów-Wschód (ok. 6,9 km)
Drogę krajową nr 4:
Obwodnicę Jarosławia, odcinek Tywonia – Tuczempy (koniec obwodnicy Jarosławia) (ok. 11,3 km)
Droga krajowa nr 79:
Odcinek Jaworzno (granica miasta) – węzeł Modlniczka (ok. 37,8 km)
Łącznie z wymienionymi wyżej odcinkami, system będzie obejmował ok. 2190 kilometrów dróg. Aktualna lista wszystkich odcinków dróg płatnych znajduje się na stronie www.viatoll.pl.

Docelowo, w 2018r. ogólnopolski system elektronicznego poboru opłat viaTOLL obejmie Wszystkie przychody z systemu trafiają do Krajowego Funduszu Drogowego i przeznaczane są na dalsze inwestycje w rozbudowę sieci drogowej w Polsce oraz modernizację istniejącej infrastruktury drogowej. Na koniec stycznia 2013r. na koncie Krajowego Funduszu drogowego zaksięgowano ponad 1,415 mld zł tytułem wpływów z Krajowego Systemu Poboru Opłat.
(źr. viaToll)
Informacje o systemie viaTOLL
viaTOLL to system, który pozwala użytkownikom elektronicznie wnosić opłaty za korzystanie z sieci dróg płatnych. Obowiązuje w Polsce od 3 lipca 2011 roku. viaTOLL jest obowiązkowy dla pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz autobusów niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej. System viaTOLL obowiązuje
na wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez GDDKiA. Z dokładnym wykazem i mapą sieci dróg płatnych można zapoznać się na stronie internetowej www.viatoll.pl oraz w każdym Punkcie Dystrybucji i Punkcie Obsługi Klienta. Dokładna lokalizacja Punktów Dystrybucji i Punktów Obsługi Klienta jest dostępna na stronie www.viatoll.pl. Budową systemu zajmuje się firma Kapsch Telematic Services sp. z o. o. na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Od 2012 roku z systemu mogą dobrowolnie korzystać kierowcy pozostałych pojazdów. Dla nich viaTOLL jest alternatywą dla manualnego sposobu płacenia za korzystanie z wybranych odcinków autostrad płatnych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

 

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.