Dodaj ogłoszenie o pracy


Czy branża transportowa wpadła w poślizg?

56% specjalistów z branży TSL uważa tegoroczne warunki biznesowe za trudniejsze niż przed rokiem. Tak wynika z badania Confidence Index 2023 (CBRE, Panattoni). Jedynie 22% pytanych uważa, że są lepsze. 44% obawia się, że to nie koniec, a warunki prowadzenia biznesu w przyszłym roku jeszcze się pogorszą. Kilka miesięcy temu faktura.pl raportowała wyraźny spadek liczby faktur wystawianych przez małe i średnie firmy transportowe. W branży dominuje przekonanie, że nawet jeżeli wzrost obrotów się pojawi, to nie spowoduje wzrostu rentowności. Na pesymistyczne postrzeganie biznesu wpływ mają także zmienne warunki gospodarcze i niepewność ekonomiczna. Jednym z największych wyzwań jest rozszerzenie działalności o nowe branże i zwiększenie łańcucha dostaw. Ci, którzy obsługują tylko tradycyjne rynki w Zachodniej Europie, mogą mieć kłopoty.

Czy transport będzie jeździł na starych oponach, bo tnie koszty?
Pesymizm, spadek zamówień i rentowności oraz cięcie kosztów widać też w danych o zakupie opon do pojazdów ciężarowych. Wg danych Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego w pierwszym półroczu 2023 roku sprzedaż opon do pojazdów ciężarowych w Polsce zmniejszyła się o 43% rok do roku. To ogromny spadek, bo o ile sprzedaż ogumienia do aut osobowych także spadła, to jednak tylko o 12%. W przypadku ciężkich aut spadki są drastyczne. To mocny dowód obaw o zyskowność. Równocześnie sprzedaż samochodów ciężarowych w 2022 roku była bardzo wysoka – łącznie wg ACEA zarejestrowano prawie 35 tys. nowych pojazdów.

- Polskie firmy transportowe to elita europejskiego rynku przewoźnictwa. Dysponują nowoczesnym parkiem maszynowym, o którego dbają, także w zakresie bezpieczeństwa i jakości podzespołów, w tym opon. Nie zmienia to jednak faktu, że niepewność gospodarcza, na którą nakładają się strukturalne problemy związane z długimi terminami płatności oznacza, że w branży TSL są zarówno obawy o satysfakcjonujący poziom przychodów, jak i płynność finansową. To skłania firmy do dwóch rzeczy: walki o obniżanie kosztów i szukania finansowania zewnętrznego, które pozwoli zasypać okresowe luki w przychodach – mówi Wojciech Miklaszewski z Finea.

Firmy chcą mieć gotówkę na koncie i móc reagować
Badanie, które wykazało niepokój co do sytuacji w przyszłym roku, pokazuje też, że zapewnienie sobie stabilnego finansowania może być w najbliższych miesiącach dla branży TSL niezwykle istotne. Każda duża zmiana, niezależnie in plus czy in minus powoduje, że firmy chcą mieć gotówkę na koncie i móc reagować.
- Jest pewna grupa firm TSL, które od lat korzystają z faktoringu. Zwiększają w ten sposób elastyczność działania i swobodnie dysponują gotówką. Jednak cały czas trafiają do nas nowe firmy, to z jednej strony świadczy o rosnącej popularności faktoringu, ale z drugiej o znaczącym ryzyku utraty płynności. Dotyczy to szczególnie małych przewoźników, którzy są na samym dole łańcucha dostaw. Będąc uzależnionym od rynku i dostępnych zleceń szukają rozwiązań, które im pomogą i pozwolą funkcjonować bardziej komfortowo – mówi Wojciech Miklaszewski z Finea.

Według eksperta Finea nie do końca można za to winić spedycje. Te muszą zmagać się z klientem ostatecznym, którego procesy trwają długo. To klient ostateczny robi przelew jako pierwszy, a jako ostatni otrzymuje go wiele dni później przewoźnik. Branża TSL na poważnie powinna zająć się reorganizacją modelu płatności i skróceniem (a nie wydłużaniem) terminów przelewu – to pozwoli skuteczniej rozwijać się całemu sektorowi, a w efekcie także całej gospodarce.
Wg raportu ACEA w Polsce zarejestrowanych jest prawie 1,2 miliona pojazdów (DMC powyżej 3,5 tony). To największa flota samochodów ciężarowych, dalej plasują się Niemcy (1 010 742 sztuk) i Włochy (946 393).

(źr. opr. Finea)

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.