Dodaj ogłoszenie o pracy


Recesja nie zahamuje cyfrowej transformacji

Zawirowania w globalnej gospodarce każą firmom rewidować ich plany finansowe. Gartner, wiodąca agencja badawcza wskazuje, że 81 proc. przedsiębiorstw nie zrealizowało swoich celów dotyczących cyfryzacji. Dlatego 2 na 3 dyrektorów finansowych planuje zwiększenie wydatków na IT w 2023 roku. Jednym z głównych obszarów inwestycji stanie się automatyzacja za pomocą platform low-code.

Nie da się planować rozwoju biznesu bez szerszego spojrzenia na gospodarkę. Gartner wskazuje trzy obszary, na które firmy powinny zwrócić uwagę w kontekście przyspieszenia cyfryzacji. Po pierwsze, wysokie stopy procentowe odcinają przedsiębiorców od inwestycji, a inflacja napędza spiralę płacową. Po drugie, stała, od dłuższego czasu, niewystarczająca liczba specjalistów IT hamuje rozwój firm. I w końcu, spowolnienie cyfryzacji blokuje innowacyjność, a tym samym odbiera argumenty firmom, które nie są w stanie konkurować między sobą na wolnym rynku. Postęp technologiczny i szeroko rozumiana automatyzacja sprzyjają rozwojowi, pomagają zwiększać wydajność firm, zmniejszają obciążenia dotykające pracowników i przyczyniają się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju.

Roboty wyręczą, ale nie zastąpią
Dziś nadal głośno jest o obawach związanych z powszechną robotyzacją. Wielu uważa ją za zagrożenie i rewolucję na rynku pracy – rewolucję, która co prawda może przynieść bardzo pozytywne skutki dla firm z całego świata, ale jednocześnie uderzyć w pracowników. I faktycznie, z ankiety Gartner 2021 I&O Leaders Survey wynika, że 80 proc. ekspertów wskazuje automatyzację za najlepszy sposób zwiększenia efektywności firmy. Jednocześnie, jak wynika z Barometru Polskiego Rynku Pracy Personnel Service, 77 proc. Polaków nie zna nikogo, kto straciłby pracę w związku z wdrożeniem automatyzacji. Należy bowiem pamiętać, że RPA (Robotic Process Automation) odpowiada w znacznej mierze za automatyzację powtarzalnych, monotonnych zadań, które w szerszej perspektywie zabierają pracownikom czas, który mogliby spożytkować na dużo ważniejsze z biznesowego punktu widzenia projekty. Robotyzacja ma zatem w głównej mierze wspierać pracowników, a nie ich zastępować.

Inwestycje w IT sposobem na recesję
Firmy działające w postpandemicznym świecie dołączają do cyfrowej rewolucji, jednak zgodnie z badaniami Gartnera aż 81 proc. z nich przyznaje, że nie zrealizowały jeszcze celów, które stawiają sobie w tym obszarze. Właśnie dlatego, mimo mniejszych środków inwestycyjnych i wysokich płac specjalistów IT, dwie trzecie dyrektorów finansowych deklaruje, że zwiększy budżety technologiczne w 2023 r. Rynek od lat szuka sposobu, by sprawnie przesiąść się na zaawansowane rozwiązania technologiczne wspierające biznes pomimo niewystarczającej liczby specjalistów IT. Polski Instytut Ekonomiczny podaje, że tylko w Polsce 42 proc. wakatów technologicznych jest trudnych do obsadzenia, 64 proc. firm zatrudnia mniej specjalistów IT niż planowało, a co piąty projekt musiał zostać zawieszony ze względu na brak personelu posiadającego odpowiednie kompetencje cyfrowe.

Przyszłość zbudujemy z cyfrowych klocków
Dynamicznie rozwijającą się technologią, która adresuje zdecydowaną większość dzisiejszych wyzwań, jest low-code. Platformy tej klasy to środowiska umożliwiające budowę w pełni funkcjonalnych aplikacji z cyfrowych klocków. Według ekspertów Gartnera, do 2025 roku 70% działań związanych z dostarczaniem aplikacji będzie się odbywać za pomocą narzędzi typu low-code. Platformy low-code umożliwiają tworzenie zaawansowanych rozwiązań do digitalizacji i automatyzacji praktycznie wszystkich procesów biznesowych. Innymi słowy: low-code może stanowić kręgosłup firmowego IT, który pomoże uporządkować, zoptymalizować, zdigitalizować i zautomatyzować wszystkie procesy zachodzące w firmie.
Nasi rodzice, czytający nam „Bajki robotów” Lema, nie przypuszczali, że pojadą po polskich drogach elektrycznymi samochodami, połączą się z wnukami przez video-komunikator, a w banku zostaną obsłużeni telefonicznie przez bota, który potrafi rozwiązać w niektórych instytucjach nawet połowę problemów. A jednak, to jest nasza rzeczywistość. W Webcon na co dzień pomagamy średnim i dużym firmom wejść do świata cyfrowej transformacji, która nie za dekady, ale tu i teraz stanowi niezawodne wsparcie w obliczu kolejnych wyzwań gospodarki.

(opr. Łukasz Semeniuk, Dyrektor Handlowy Webcon)

 

 

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.