Dodaj ogłoszenie o pracy


Będzie rewizja Pakietu Mobilności. Ma negatywny wpływ na środowisko?!

Komisja Europejska opublikowała wyniki badań dot. oceny wpływu Pakietu Mobilności na środowisko w zakresie obowiązku powrotu pojazdu do państwa siedziby co 8 tygodni oraz limitu operacji kabotażowych w transporcie kombinowanym. Te dwa aspekty nie były konsultowane z Komisją przez Parlament Europejski w toku procesu legislacyjnego.

- Obowiązek powrotu do bazy co 8 tygodni wymusi dodatkowe przejazdy, które, według scenariuszy przedstawionych przez KE, mogą skutkować dodatkową emisją CO2 w 2023 r. na poziomie nawet 2,9 mln ton (4,6% wzrost emisji w międzynarodowym transporcie drogowym) – tłumaczy Marek Kliś, radca prawny i ekspert Kancelarii Transportowej ITD-PIP.

Natomiast w przypadku limitów operacji kabotażowych w transporcie kombinowanym, szacuje się, że ich wprowadzenie może doprowadzić do dodatkowych 397 000 ton emisji CO2. Wyniki badań ukazują, że te dwa przepisy mogą spowodować do 3,3 miliona dodatkowych ton emisji CO2 rocznie, co jest porównywalne z roczną całkowitą emisją z transportu w Estonii. Dodatkowo, mogą również generować do 704 ton tlenków azotu (NOx) i 251 ton pyłu zawieszonego (PM2,5).
- Komisja pragnie rozpocząć dyskusję z państwami członkowskimi oraz Parlamentem Europejskim w przedmiocie podjęcia dalszych działań, mając na uwadze ustalenia przedstawionych badań oraz zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Europejskiego Zielonego Ładu - planu działania na rzecz zrównoważonej gospodarki UE – kontynuuje ekspert Kancelarii Transportowej ITD-PIP

Przypomnijmy, że Pakiet Mobilności I został zaskarżony do TSUE przez polski rząd w dniu 26 października 2020 r. za pośrednictwem Pełnomocnika Polski ds. TSUE. Skargi złożyły również państwa z tzw. grupy like – minded, czyli Bułgaria, Cypr, Węgry, Litwa, Malta i Rumunia.

(źr. Kancelaria transportowa ITD-PIP)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.