Dodaj ogłoszenie o pracy


230 boxów EETS zdało egzamin – po pierwsze wygoda, a po drugie ekspansja na kolejne kraje

Rozmowa DKV Euro Service Polska z Jakubem Wróblewskim, specjalistą ds. transportu, PTSU Indeka Iwona.

Bieżący rok dla DKV jest 85 rokiem istnienia i 25 prowadzenia działalności w Polsce. Był on również 25 rokiem działalności PTSU Indeka Iwona. Współpraca partnerów datuje się od 2003 kiedy PTSU Indeka zostało po raz pierwszy klientem DKV. Mimo dużej konkurencji na rynku tego rodzaju usług  obie strony w sposób konsekwentny rozwijają swoją współpracę na gruncie partnerstwa i stabilności. Wyrazem tego jest wyposażenie całej floty przewoźnika w nowe urządzenia do poboru opłat drogowych DKV Box Europe.



(DKV) Dwa miesiące temu zamówiliście Państwo urządzenia do poboru opłat drogowych DKV Box Europe do wszystkich swoich pojazdów pracujących w ruchu  międzynarodowym. Co o tym zadecydowało?
(Jakub Wróblewski) - Po pierwsze wygoda, ponieważ kierowca musi kontrolować jedno urządzenie zamiast trzech, a po drugie zapowiadana ekspansja boxa na kolejne kraje. W mniejszym stopniu czynnikiem decydującym była również oszczędność miejsca na szybie. Z naszej perspektywy możliwość regulowania opłat drogowych w wielu krajach za pomocą jednego urządzenia to krok milowy w zarządzaniu firmą. Dzięki współpracy z firmą DKV w zakresie uiszczania opłat drogowych w Europie wszystkie rozliczenia mamy w jednym miejscu. Oszczędzamy dodatkowo na rezygnacji z kaucji za urządzenie, i nie musimy zamrażać środków.

W jakim stopniu kraje, w których działa już box, pokrywają się z trasami, które pokonują Państwa pojazdy?
- Zdecydowaliśmy się na DKV Box Europe, bo już teraz działa w państwach, które nas interesują, czyli Belgia, Niemcy, Austria, Francja, Portugalia i Hiszpania. Dostępny jest również w Bułgarii, ale tam jeździmy rzadko.  Czekamy na kolejne kraje, szczególnie Węgry oraz Włochy. Z tego co wiem na Węgrzech trwa już faza testowa urządzenia. Węgry to bardzo powszechny dla nas kierunek. Aktualnie płacilimy za przejazdy ,,ręcznie”, poprzez portal HU-GO, co już samo w sobie nie jest zbyt wygodne. Jeszcze większą niedogodnością jest obowiązek poruszania się kierowcy po ściśle określonej trasie, za którą zapłaciliśmy. W sytuacji, gdy zdarzą się niespodziewane sytuacje na drodze robi się problem bo kierowca nie może zboczyć z wyznaczonej wcześniej trasy ponieważ grozi to wysokim mandatem.

Czy zdarzało się Państwu zamieniać boxy między pojazdami?
- Między pojazdami nam się nie zdarzało ponieważ urządzenie podłączamy na stałe pod wiązkę w aucie. Zdarzało się nam za to zmieniać numery rejestracyjne na boxie w związku z przerejestrowaniem pojazdu. Przyznam, że początkowo miałem obawy, jak to będzie wyglądało czasowo. Żeby to zrobić, trzeba wysłać do DKV specjalny formularz. Cały proces zajmuje maksymalnie 72 godziny.

Pana firma jeździ głównie na zachód Europy, np.  do Hiszpanii, Francji czy Belgii. Jak ocenia Pan DKV Box  Europe w tych krajach?
- Bardzo dobrze. Szczególnie Belgia była dla nas kłopotliwa ze względu na konieczność każdorazowego podłączania urządzenia przy wjeździe do tego kraju. Niestety nieuprawniony przejazd w Belgii wiąże się z bardzo wysoką grzywną. Podłączenie nowego boxa na stałe całkowicie wyeliminowało ten problem.
We Francji, Niemczech czy Hiszpanii nie widzę dużej różnicy pomiędzy funkcjonowaniem starych urządzeń a DKV Box Europe. Byliśmy z nowymi boxami też w Austrii i Portugalii. Wszędzie urządzenie działa bez zarzutu.

Na czym polega różnica między urządzeniem EETS a dotychczasowymi rozwiązaniami?
- Po pierwsze, DKV Box Europe jest uniwersalny. Bez problemu przekraczamy granice wielu krajów z jednym urządzeniem w aucie. Po drugie, DKV proponuje bardzo prosty system rozliczeń. Raz na dwa tygodnie dostajemy zbiorczą fakturę za wszystkie przejechane odcinki tras. Nie dość, że informacje przekazane są w bardzo przejrzysty sposób, to jeszcze możemy zaoszczędzić, ponieważ mamy możliwość rozliczenia faktury w trybie fakturowania netto. Oznacza to, że płacimy kwotę netto, a VAT-em zajmuje się DKV. Przy naszej sporej flocie, to bardzo odczuwalna różnica. Chcę podkreślić, że proponowano nam wiele rozwiązań i stale monitorujemy nowości i rozwiązania rynkowe w tym zakresie jednak w chwili obecnej zważywszy na nasza wieloletnią współpracę świadomie wybraliśmy rozwiązanie DKV.

Jakich prac wymaga instalacja boxa EETS?
- Na początku należy je skonfigurować poprzez ustawienie odpowiedniej liczby osi naczepy oraz masy zestawu. Wystarczy zrobić to raz i urządzenie jest gotowe do instalacji.
 
Ile czasu zajął montaż 230 urządzeń?
- Montaż zajął około 2 miesięcy. Wynikało to z cykli zjazdu pojazdów do naszej bazy. W momencie, gdy auto zjeżdżało z trasy, od razu przekazywaliśmy naszemu serwisowi już skonfigurowane urządzenie. Nasz serwis jest w stanie zamontować do 12 urządzeń w ciągu dnia. Montaż jednego boxa to około 40 minut.

Państwa współpraca z DKV Euro Service trwa już prawie 20 lat. To imponujący okres czasu. Czy myśleliście Państwo kiedyś o zmianie operatora?  
- Firma DKV była z nami prawie od samego początku. Przy tak dużej flocie nie myśleliśmy o zmianie, chociaż nie  jest tajemnicą, że współpracujemy też z innymi operatorami. Mamy trzech dostawców kart. Dzięki temu mamy porównanie. DKV wyróżnia wielość i jakość usług, niezawodność obsługi i rewelacyjny kontakt z przedstawicielami firmy. Korzystając z okazji, chciałbym serdecznie podziękować Pani Agnieszce, naszej opiekunce. Jestem pod wielkim wrażeniem jej podejścia do naszej firmy. Nasza wieloletnia współpraca z DKV oparta jest o pełne zaufanie i transparentność.

Z których usług korzystacie Państwo najczęściej?
- Przede wszystkim z rozliczania opłat drogowych w prawie wszystkich krajach, do których jeździmy. W użyciu mamy 230 urządzeń DKV Box Europe i 10 dodatkowych urządzeń DKV. Dodatkowe boxy nie są przypisane do żadnego pojazdu. O zamówieniu tak dużej liczby boxów zadecydowały przede wszystkim wygoda i oszczędności. Na chwilę obecną jesteśmy bardzo zadowoleni. Oczywiście nasi kierowcy wyposażeni są też w karty paliwowe DKV. Usługi proponowane przez DKV są kompleksowe i skoncentrowane wokół naszej codziennej działalności. Nasze auta codziennie wyjeżdżają w trasę, tankują, płacą za przejazdy. Przy tak dużej flocie znacznym ułatwieniem jest dla nas proponowany przez firmę sposób rozliczeń; fakturowanie netto, zwrot VAT, jedna faktura raz na dwa tygodnie. Świetnie sprawdzają się też narzędzia internetowe do obsługi floty, jak serwis DKV Maps do planowania i optymalizacji tras i serwis e-Reporting do szczegółowego monitorowania bieżących płatności w całej Europie, sporządzania zestawień́ i raportów, które mogą być́ integrowane z dowolnym systemem zarządzania flotą.

Urządzenia EETS

Marcin Rycak, kierownik sprzedaży DKV Euro Service Polska:
- Przewaga urządzeń EETS polega na obsłudze przez jeden box wielu technologii opłat drogowych, zarówno satelitarnych, jak i mikrofalowych. Po wjechaniu w obszar danego państwa urządzenie dostosowuje się do lokalnego systemu, by móc naliczać w nim opłaty. Wysokość opłat jest identyczna jak ta, którą płacilibyśmy korzystając z lokalnych boxów. Idea systemu EETS to: jeden box, jedna faktura i jeden pośrednik. Dzięki DKV Box Europe ją realizujemy.
 
Agnieszka Kubaj-Kacprzyk, Team Leader Customer Service & Telesales:
 - Od wielu lat jestem opiekunem firmy PTSU Indeka. Klient może liczyć na mnie zawsze, w szczególności w kryzysowych sytuacjach. Cieszy mnie, że nasze relacje są przejrzyste, oparte na wzajemnym zaufaniu. To według mnie jedyna recepta na obopólny sukces.
 
(DKV)






czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.