Dodaj ogłoszenie o pracy


Kapitał azjatycki płynie coraz szerszym strumieniem na polski rynek magazynowy

Napływ kapitału z Azji Wschodniej do regionu CEE rozpoczął się w latach 2016-2017 głównie za sprawą dużych transakcji portfelowych w sektorze przemysłowym. Sektor ten przyciągnął najwięcej kapitału także w roku 2018. Eksperci Colliers dostrzegają jednak początek procesu dywersyfikacji w postaci większych transakcji dotyczących pojedynczych aktywów. Wygląda na to, że azjatyccy inwestorzy poszukują płynności, a patrząc na grupę sześciu krajów Europy Środkowej i Wschodniej (CEE-6), najbardziej zainteresowani są Polską.

Największą transakcją zawartą przez inwestora z Azji w 2018 roku był zakup przez Mapletree Singapore portfela nieruchomości przemysłowych Prologis zlokalizowanych w Polsce i na Węgrzech. Transakcja opiewała na kwotę 335 mln euro. - Niemal wszystkie największe transakcje z udziałem kapitału azjatyckiego dotyczyły nieruchomości znajdujących się na terenie Polski. Szczególnym zainteresowaniem inwestorów, ze względu na skalę transakcji, cieszy się sektor magazynowy, nie tylko w odniesieniu do Polski, ale całego regionu CEE-6, który oferuje wysokiej jakości nieruchomości oraz niezwykle korzystne stopy zwrotu z inwestycji. Przewidujemy, że kapitał azjatycki zaznaczy swoją obecność na polskim rynku także w tym roku, nie tylko w sektorze magazynowym, ale także w biurowym — wyjaśnia Dorota Wysokińska-Kuzdra, partner, dyrektor działu Corporate Finance CEE w Colliers International.

W ubiegłym roku kapitał napływający do regionu CEE-6 z Azji Wschodniej stanowił 9 proc. całości zainwestowanych środków. Głównym źródłem kapitału napływającego do regionu jest nadal Singapur, prawdopodobnie za sprawą wysokiego PKB per capita w tym państwie-mieście oraz wysokiej wyceny lokalnych nieruchomości per capita. Nowymi nabywcami nieruchomości w regionie byli inwestorzy z Malezji, Korei Południowej i Filipin. Zmniejszył się natomiast strumień kapitału z Chin - do zaledwie 60 mln euro, czego powodem były ograniczenia w przepływie kapitału. Według raportu opublikowanego przez RC Analytics, wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne zainwestowane przez chiński kapitał na całym świecie obniżyła się o 60 proc. w 2018 r.

Źródła kapitału w przyszłości
Japonia, Tajwan i Korea Południowa – to kraje, które pod względem poziomu PKB przypominają kraje Europy Zachodniej, z których inwestorzy lokują swój kapitał w regionie CEE. Sama wielkość ich gospodarek oraz duża wartość nieruchomości komercyjnych wskazuje, że istnieje tam lokalna baza inwestorów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie inwestowania w szybko rozwijające się rynki.
Stopy kapitllizacji niercuomosci komercyjnych w regionie CEE są wyższe niż w Azji Wschodniej. Niższe zwroty z inwestycji w takie nieruchomości w Azji Wschodniej, w szczególności w przypadku sektora biurowego, powinien zachęcać tamtejszych inwestorów do poszukiwania regionów oferujących wyższy zwrot z inwestycji, np. rynków z regionu CEE. Zdaniem ekspertów Colliers w 2019 roku euro nadal będzie w umiarkowany sposób umacniać się wobec walut azjatyckich, co będzie mieć dodatkowy pozytywny wpływ na zwrot z inwestycji.

(źr. Colliers International)

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.