Dodaj ogłoszenie o pracy


Nowe zasady delegowania polskich pracowników a praca kierowców

Jakie zasady dotyczą rozliczania pracy kierowców zawodowych w kontekście nowych zasad delegowania polskich pracowników - komentuje Kamil Wolański, ekspert Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców.

Zaskoczenia niestety nie ma. Zasada „równej płacy za tę samą pracę w tym samym miejscu”, ograniczenie czasu delegowania (choć finalnie nieco złagodzone) oraz szersza współpraca krajów UE w celu zwiększenia skuteczności kontroli i egzekwowania przepisów, staną się w najbliższych latach faktem. Jeżeli chodzi o sektor transportu międzynarodowego, musimy zdawać sobie sprawę, że nie walczymy aktualnie o jego „wyjęcie” z zakresu stosowania dyrektywy o delegowaniu, bo to jest już sprawa przegrana, lecz o to, aby dyrektywa objęła go w jak najmniejszym stopniu. Pakiet Drogowy, nad którym trwają obecnie prace, ma doprecyzować wszystkie kwestie w odniesieniu do pracowników mobilnych, czyli kierowców. W szczególności musi zostać uściślony rodzaju transportu, który ma podlegać regulacjom, liczba dni pracy, po których kierowca stanie się „delegowanym”, w rozumieniu dyrektywy oraz zasady dotyczące zwrotów kosztów podróży.

Branża transportowa musi uzbroić się w cierpliwość, gdyż przepisy zmienionej dyrektywy będą miały zastosowanie do sektora transportu dopiero po wejściu w życie regulacji sektorowych. Do tego momentu obowiązywać będą stare zasady – jak niestety wiemy, w dalszym ciągu nieprecyzyjne i przysparzające wielu problemów.

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.