Dodaj ogłoszenie o pracy


Czy projekt ustawy zakazujący handlu w niedzielę podoba się Polakom?

Projekt ustawy ws. ograniczenia handlu w niedzielę zakłada, że handel ma być dozwolony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Czy ten pomysł popierają Polacy? Zdania są podzielone i ciężko wskazać jednoznacznie. Portal praca pl. przeprowadził sondę wśród swoich użytkowników i wyszła delikatna przewaga przeciwników  - blisko 55 proc. nie popiera projektu ustawy, a głos poparcia wyraziło ponad 45 proc. respondentów.

Pomysłodawcy i zwolennicy tego projektu argumentują go głównie polską tradycją, według której niedziela jest dniem odpoczynku. Twierdzą również, że praca w niedzielę nie pozwala godzić życia zawodowego z rodzinnym oraz, że możliwość zatrudnienia w handlu w systemie równoważnego czasu pracy powoduje, że pracownicy nie otrzymują dodatków za pracę w niedziele. Przeciwnicy projektu podnoszą argument ograniczania wolności i swobody decydowania o spędzaniu czasu wolnego. Trwają też dyskusje nad tym, czy zakaz (lub ograniczenie) handlu w niedzielę nie spowoduje wzrostu bezrobocia. Również w tym przypadku zdania użytkowników Praca.pl są podzielone i nie ma jednoznacznego wniosku. Mimo, że większość nie popiera zakazu, to przeważa opinia, że zakazanie handlu w niedzielę nie przyczyni się do spadku zatrudnienia – taką odpowiedź wybrało prawie 54 proc. ankietowanych.

Zwolennicy zakazu handlu w niedzielę twierdzą, że nie będzie też żadnej redukcji etatów, a nawet powstaną nowe. Druga strona, podpierając się badaniami, alarmuje, że spadnie zatrudnienie, nie tylko w handlu, ale też w firmach produkcyjnych oraz w sektorze usługowym.
(źr. Praca.pl)

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.