Dodaj ogłoszenie o pracy


CETA wchodzi w życie – co powinieneś wiedzieć o tej umowie?

Od dzisiaj przedsiębiorstwa mogą korzystać z tymczasowego stosowania CETA i wynikających z niej korzyści w dziedzinie konkurencji i stosunków handlowych – zapowiada firma doradcza Deloitte w swoim opracowaniu na temat umowy CETA.

Unia Europejska (UE) i Kanada ustaliły datę rozpoczęcia tymczasowego stosowania Kompleksowej Umowy Gospodarczo-Handlowej (CETA) między UE a Kanadą - od 21 września 2017 r. firmy mogą korzystać z tymczasowego stosowania CETA. Jedną z najważniejszych jest to, że wiele towarów o unijnym lub kanadyjskim pochodzeniu można importować do Kanady lub UE po obniżonych stawkach celnych przywozowych. Należy jednak pamiętać, że niektóre zapisy wejdą w życie dopiero po ratyfikowaniu CETA przez wszystkie państwa członkowskie UE.

Co to oznacza dla przedsiębiorców?
Na podstawie CETA zostanie wyeliminowane około 98 proc. wszystkich ceł przywozowych w handlu między UE a Kanadą. Kolejne 1 proc. ceł zostanie zniesiony w ciągu kolejnych siedmiu lat. Przy przywozie do Kanady towary pochodzące z UE mogą korzystać z preferencyjnego traktowania taryfowego CETA, to samo dotyczy towarów pochodzących z Kanady przy przywozie do UE pod warunkiem udokumentowania preferencyjnego pochodzenia. W celu skorzystania z preferencyjnego traktowania taryfowego stworzonego przez CETA Deloitte zachęca do sprawdzenia:
- czy towary, którymi handluje twoja firma, mogą korzystać z preferencyjnego traktowania taryfowego w ramach CETA;
- czy towary, którymi handluje twoja firma, mają preferencyjne pochodzenie z UE (w przypadku importu do Kanady) lub preferencyjne pochodzenie z Kanady (w przypadku importu do UE) i spełniają wszystkie wymagania dotyczące pochodzenia;
- ustalenia formy potwierdzenia preferencyjnego pochodzenia oraz formalności z tym związanych.
Powyższe kroki umożliwiają przedsiębiorcom proaktywne określenie możliwości tymczasowego stosowania CETA. Właściwe przygotowanie pozwoli na wykorzystanie stwarzanych przez CETA możliwości od samego początku.

A jak wejście umowy CETA komentują eksperci z rynku TSL?

Zadaniem Anny Sejbuk, eksperta celnego w Rusak Business Services - "podpisana 30 października 2016 roku w Brukseli umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą, a Unią Europejską już dziś częściowo wchodzi w życie. CETA w 98% znosi cło na towary, którymi UE handluje z Kanadą z wyjątkiem niektórych produktów rolnych. Na pełne wdrożenie Kompleksowej Umowy Gospodarczo-Handlowej musimy jednak jeszcze poczekać, gdyż ratyfikowana w lutym 2017 roku przez Parlament Europejski, a w maju przez stronę kanadyjską, umowa musi być jeszcze zaimplementowana, zgodnie z przepisami konstytucyjnymi, przez poszczególne kraje członkowskie. Jednak wystarczy, aby dokument podpisało 16 z 28 państw Unii i umowa wejdzie w życie. Wszystko wskazuje na to, że Polska będzie jednym z tych państw. Jak każda zmiana, również i ta spowodowana wejściem w życie CETA, budzi sprzeczne emocje i kontrowersje. Podczas gdy jedni upatrują wielkiej szansy na rozwój unijnego rynku związanej ze zniesieniem formalności i opłat celnych, inni obawiają się zalania nas modyfikowaną żywnością, zaniku małych gospodarstw rolnych, wyparcia małych firm przez wielkie korporacje czy też zagrożeń dla środowiska. Zasadność tych obaw będziemy mogli jednak ocenić dopiero za kilka lat. Zdecydowanie przeważa jednak entuzjastyczne i optymistyczne podejście do kwestii podpisanego porozumienia. Wśród głównych korzyści związanych ze zniesieniem barier celnych wymieniane są przede wszystkim: nowe możliwości eksportowe dla rolników (szczególnie w obliczu utraty rynku wschodniego), nowe miejsca pracy będące efektem liberalizacji handlu, wymierne oszczędności dla przedsiębiorców (wg szacunków Komisji Europejskiej sięgające aż 600 mln EUR rocznie) oraz zwiększenie dostępności kanadyjskiego rynku nawet dla małych firm. Dzięki zwiększonej konkurencyjności przedsiębiorstw, skorzystać mają też zwykli konsumenci. Komplementarnie do samej umowy CETA, wprowadzone zostaną nowe zasady poświadczające preferencyjność towarów, ujęte w Canada-European Union Tariff (CEUT). Warunkiem zastosowania preferencji taryfowych dla przywożonych produktów jest ich bezpośredni przywóz z kraju eksportu do kraju importu oraz dysponowanie dowodem ich preferencyjnego pochodzenia. Dowodem w tym przypadku jest deklaracja pochodzenia sporządzona przez eksportera i zamieszczona na dokumencie handlowym bądź fakturze. Dokument powinien zawierać szczegółową identyfikację produktu."


(red./źr. Deloitte; Rusak Business Services)

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.