Konto pracodawcy


CETA wchodzi w życie – co powinieneś wiedzieć o tej umowie?

Od dzisiaj przedsiębiorstwa mogą korzystać z tymczasowego stosowania CETA i wynikających z niej korzyści w dziedzinie konkurencji i stosunków handlowych – zapowiada firma doradcza Deloitte w swoim opracowaniu na temat umowy CETA.

Unia Europejska (UE) i Kanada ustaliły datę rozpoczęcia tymczasowego stosowania Kompleksowej Umowy Gospodarczo-Handlowej (CETA) między UE a Kanadą - od 21 września 2017 r. firmy mogą korzystać z tymczasowego stosowania CETA. Jedną z najważniejszych jest to, że wiele towarów o unijnym lub kanadyjskim pochodzeniu można importować do Kanady lub UE po obniżonych stawkach celnych przywozowych. Należy jednak pamiętać, że niektóre zapisy wejdą w życie dopiero po ratyfikowaniu CETA przez wszystkie państwa członkowskie UE.

Co to oznacza dla przedsiębiorców?
Na podstawie CETA zostanie wyeliminowane około 98 proc. wszystkich ceł przywozowych w handlu między UE a Kanadą. Kolejne 1 proc. ceł zostanie zniesiony w ciągu kolejnych siedmiu lat. Przy przywozie do Kanady towary pochodzące z UE mogą korzystać z preferencyjnego traktowania taryfowego CETA, to samo dotyczy towarów pochodzących z Kanady przy przywozie do UE pod warunkiem udokumentowania preferencyjnego pochodzenia. W celu skorzystania z preferencyjnego traktowania taryfowego stworzonego przez CETA Deloitte zachęca do sprawdzenia:
- czy towary, którymi handluje twoja firma, mogą korzystać z preferencyjnego traktowania taryfowego w ramach CETA;
- czy towary, którymi handluje twoja firma, mają preferencyjne pochodzenie z UE (w przypadku importu do Kanady) lub preferencyjne pochodzenie z Kanady (w przypadku importu do UE) i spełniają wszystkie wymagania dotyczące pochodzenia;
- ustalenia formy potwierdzenia preferencyjnego pochodzenia oraz formalności z tym związanych.
Powyższe kroki umożliwiają przedsiębiorcom proaktywne określenie możliwości tymczasowego stosowania CETA. Właściwe przygotowanie pozwoli na wykorzystanie stwarzanych przez CETA możliwości od samego początku.

A jak wejście umowy CETA komentują eksperci z rynku TSL?

Zadaniem Anny Sejbuk, eksperta celnego w Rusak Business Services - "podpisana 30 października 2016 roku w Brukseli umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą, a Unią Europejską już dziś częściowo wchodzi w życie. CETA w 98% znosi cło na towary, którymi UE handluje z Kanadą z wyjątkiem niektórych produktów rolnych. Na pełne wdrożenie Kompleksowej Umowy Gospodarczo-Handlowej musimy jednak jeszcze poczekać, gdyż ratyfikowana w lutym 2017 roku przez Parlament Europejski, a w maju przez stronę kanadyjską, umowa musi być jeszcze zaimplementowana, zgodnie z przepisami konstytucyjnymi, przez poszczególne kraje członkowskie. Jednak wystarczy, aby dokument podpisało 16 z 28 państw Unii i umowa wejdzie w życie. Wszystko wskazuje na to, że Polska będzie jednym z tych państw. Jak każda zmiana, również i ta spowodowana wejściem w życie CETA, budzi sprzeczne emocje i kontrowersje. Podczas gdy jedni upatrują wielkiej szansy na rozwój unijnego rynku związanej ze zniesieniem formalności i opłat celnych, inni obawiają się zalania nas modyfikowaną żywnością, zaniku małych gospodarstw rolnych, wyparcia małych firm przez wielkie korporacje czy też zagrożeń dla środowiska. Zasadność tych obaw będziemy mogli jednak ocenić dopiero za kilka lat. Zdecydowanie przeważa jednak entuzjastyczne i optymistyczne podejście do kwestii podpisanego porozumienia. Wśród głównych korzyści związanych ze zniesieniem barier celnych wymieniane są przede wszystkim: nowe możliwości eksportowe dla rolników (szczególnie w obliczu utraty rynku wschodniego), nowe miejsca pracy będące efektem liberalizacji handlu, wymierne oszczędności dla przedsiębiorców (wg szacunków Komisji Europejskiej sięgające aż 600 mln EUR rocznie) oraz zwiększenie dostępności kanadyjskiego rynku nawet dla małych firm. Dzięki zwiększonej konkurencyjności przedsiębiorstw, skorzystać mają też zwykli konsumenci. Komplementarnie do samej umowy CETA, wprowadzone zostaną nowe zasady poświadczające preferencyjność towarów, ujęte w Canada-European Union Tariff (CEUT). Warunkiem zastosowania preferencji taryfowych dla przywożonych produktów jest ich bezpośredni przywóz z kraju eksportu do kraju importu oraz dysponowanie dowodem ich preferencyjnego pochodzenia. Dowodem w tym przypadku jest deklaracja pochodzenia sporządzona przez eksportera i zamieszczona na dokumencie handlowym bądź fakturze. Dokument powinien zawierać szczegółową identyfikację produktu."


(red./źr. Deloitte; Rusak Business Services)

 

kobiety w logistyce
Bądźmy Sobą – o różnorodności i wartościach na 8. FORUM KOBIET W LOGISTYCE
Poznajcie laureatki tytułu „Kobieta w Logistyce 2018”
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Co zrobić, jeśli kierowca miał wypadek przy pracy?
Wyjęcie karty z tachografu – kiedy kierowca może to zrobić?
Europejski Urząd ds. Pracy - będzie kontrolować polskich kierowców w Europie
Bezpieczna podróż naszych dzieci w wakacje – jak o to zadbać?
Dobre auto z drugiej ręki – jak je rozpoznać w gąszczu ofert?
Jak skutecznie zarządzać „ogonem zakupowym”? - case study
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Tureckie sklepy powalczą o polskich klientów - debiutują zagraniczne platformy handlowe
Alimenciarze zza kółka nie uciekną od płatności
Co raz mniej upadłości firm – w maju 2019 spadek o 4,5 proc.
Przejścia graniczne pod kontrolą - NIK zbiera opinie internautów
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
MLP Group podwoiło poziom komercjalizacji
UPS i Izba Gospodarki Elektronicznej łączą siły
Jak wygrać rywalizację o największe talenty?
Transporty Fracht FWO do Japonii
W Czechach już niedługo ruszy satelitarny system opłat drogowych - jesteś gotowy ...
Kuehne+Nagel podpisał umowę z wiedeńskim lotniskiem na obsługę farmaceutyków
Raben w trosce o zmiany klimatyczne inwestuje w proekologiczne pojazdy
FM Logistic ogłasza wyniki za rok 2018/19
Dachser otworzył kolejny oddział w Azji Południowej
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC