Oznacza to, że już wkrótce przesyłki krajowe i międzynarodowe GLS będzie można odebrać i nadawać w automatach paczkowych ORLEN. Biorąc pod uwagę liczbę udostępnianych maszyn, będzie to największa współdzielona sieć automatów paczkowych w Europie.
Współpraca General Logistics Systems (GLS) i ORLEN rozpoczyna nowy etap w usługach kurierskich w Polsce. Obie firmy zdecydowały bowiem o współdzieleniu jednej sieci automatów paczkowych, a tym samym stworzeniu nowego modelu w Polsce.
– To kamień milowy w rozwoju GLS w Polsce i kolejny etap budowy naszej sieci dostaw poza domem. Przeanalizowaliśmy różne opcje i najefektywniejszym rozwiązaniem okazała się właśnie współpraca z firmą ORLEN – mówi Tomek Zwiercan, dyrektor zarządzający GLS w Polsce.
GLS Poland jest pierwszą firmą, z którą ORLEN nawiązał taką współpracę. Umowa pozwala na elastyczne dostosowanie zakresu do potrzeb i oczekiwań obu stron. – To realizacja wcześniejszej zapowiadanych planów rozwoju sieci automatów ORLEN Paczka oraz odpowiedź na zapotrzebowanie podmiotów na rynku kurierskim. Dzięki współdzieleniu automatów będziemy efektywniej je wykorzystywać i tym samym redukować oddziaływanie na środowisko – mówi Maciej Chłodziński, kierownik Działu Sieci Automatów Paczkowych w ORLEN.
Dla GLS oznacza to możliwość korzystania z ponad 6 tysięcy automatów ORLEN Paczka w całej Polsce. Uwzględniając dotychczasowe punkty GLS prowadzone pod szyldem Szybkiej Paczki w lokalnych sklepach, marketach i na stacjach paliw, firma będzie miała możliwość dostaw do ponad 11 000 punktów w całej Polsce. Tak rozbudowana sieć zapewni klientom elastyczność czasową i lokalizacyjną przy odbiorze przesyłek i to zarówno krajowych, jak i zagranicznych.
Nowa współpraca istotnie wzmacnia także pozycję Grupy GLS w Europie – GLS posiada tu 70 tys. Parcel Shopów i 15 tys. automatów paczkowych, włączając punkty partnerskie. Po dołączeniu ORLEN Paczki ta ostatnia liczba zwiększy się znacząco.
Paczki GLS będzie można odbierać w automatach paczkowych ORLEN jeszcze przed szczytem sezonu paczkowego, w październiku. Kolejnym krokiem ma być także możliwość ich nadawania.
– GLS jest znany z wysokiej jakości usług i to pozostaje naszym celem. Wysokiego poziomu obsługi klienci mogą się spodziewać niezależnie od tego, czy wybiorą dostawę do domu, czy do jednego z wielu punktów GLS lub maszyn paczkowych - mówi Tomek Zwiercan. Jak podkreślają obie firmy, ważny jest także aspekt ekologii i zrównoważonego rozwoju. Tomek Zwiercan: – Myślimy o środowisku i przyszłych pokoleniach. Korzystając z istniejących maszyn paczkowych nie zwiększamy emisji CO2 i nie ingerujemy w miejski krajobraz. Maciej Chłodziński: – Nasze działania wpisują się w realizowaną przez ORLEN Strategię Zrównoważonego Rozwoju i pozwalają m.in. na efektywne zagospodarowanie przestrzeni miejskiej na punkty odbioru przesyłek.
Aktualnie firmy ORLEN i GLS są na etapie integracji systemów, zmian technologicznych i operacyjnych. Po ich zakończeniu przedstawią szczegóły działania nowego rozwiązania i sposobu korzystania z niego przez klientów biznesowych i indywidualnych.
GLS Poland należy do Grupy GLS, która jest jednym z największych niezależnych dostawców usług kurierskich w Europie, w Kanadzie i na Zachodnim Wybrzeżu USA. Sieć GLS składa się z ponad 120 centrów dystrybucyjnych, ponad 1,6 tys. filii, ponad 36,6 tys. pojazdów kurierskich i 6,5 tys. samochodów liniowych. W latach 2023/24 Grupa dostarczyła 905 milionów paczek. W Polsce firma działa od ponad 25 lat, ma ponad 50 filii i współpracuje z nią ponad 2000 kurierów.
ORLEN jest właścicielem sieci automatów paczkowych ORLEN Paczka. Sieć liczy już 6000 maszyn i znajduje się w zasięgu ponad 40% klientów w Polsce w odległości nie przekraczającej 7 minut spacerem. Automaty paczkowe ORLEN Paczki w raporcie Gemius „Ecommerce w Polsce 2023” są jednymi z najlepiej ocenianych maszyn pod względem jakości obsługi. Przesyłki można odbierać wygodnie za pomocą kodów odbioru, kodu QR lub poprzez zdalne otwieranie skrytki.
(źr. GLS Poland)