Dodaj ogłoszenie o pracy


Jak studenci i absolwenci oceniają przygotowanie ich do pracy?

Z okazji Festiwalu Pracy Jobicon ukazał się najnowszy raport Pracuj.pl  pt. "Najważniejszy egzamin: kariera. Studenci i absolwenci na rynku pracy". Jacy są studenci i absolwenci - głodni wiedzy, sceptyczni wobec uczelni, otwarci na zawodowe doświadczenia i rozwój kariery, ale jednocześnie szukający dobrej atmosfery i przestrzeni do rozwoju pasji.  

Napływ młodych talentów do firm jest jednym z najważniejszych wyzwań, przed którymi stają pracodawcy. Jak przewiduje PwC, w ciągu kilku lat na polskim rynku pracy może zabraknąć 1,5 miliona osób. Do tego dochodzi spora otwartość pracowników na mobilność – 63 proc. specjalistów badanych w 2018 roku przez Pracuj.pl deklarowało rozglądanie się za nową pracą. Wyraźne różnice w ocenie studiów i niepewność – to dwie cechy studentów i absolwentów. Do niedawna na rynku powszechna była teza, zgodnie z którą bez dyplomu trudno jest o udany start życia zawodowego. Tymczasem tylko 37 proc. spośród badanych studentów i absolwentów uważa, że ukończenie studiów jest potrzebne, by znaleźć dobrą pracę. Odwrotnie twierdzi nieco mniej, bo co trzeci student i absolwent (33 proc.).
Co interesujące, 38 proc. badanych uważa, że uczelnia nie przygotowała ich do poszukiwania pracy. Zadowolonych z przygotowania do wyzwań zawodowych przez szkołę wyższą jest mniej – 33 proc. Mimo nierównej oceny efektów nauki na uczelni, aż 76 proc. studentów ma zamiar rozwijać się zawodowo zgodnie z obranym kierunkiem studiów.
Praktyki i staże w cenie
O ile badani są podzieleni w ocenie studiów, o tyle ich wątpliwości nie budzą przeważnie praktyki i staże. Aż 82 proc. zbadanych studentów i absolwentów uważa, że warto odbywać w trakcie studiów staże i praktyki. Respondenci oceniają własne praktyki i staże przeważnie pozytywnie. Według 61 proc. studentów i absolwentów pomogły one im praktycznie przygotować się do pracy. 63 proc. respondentów dodaje, że podczas praktyk i staży nauczyli się zasad funkcjonowania w firmie i nabyli umiejętności miękkie. 57 proc. uważa, że nabyli konkretne umiejętności twarde, np. wykorzystania oprogramowania.
Jakiej pracy szukają studenci i absolwenci?
Najwięcej, bo ponad połowa (51 proc.) szuka pracy na pełen etat, a co czwarty - praktyk i staży (25 proc.). Wśród pracujących badanych 50 proc. jest zatrudnionych w branży, z którą wiążą swoją przyszłość. Jakich pracodawców szukają badani? Blisko połowa (łącznie 44 proc.) chciałaby pracować w międzynarodowej korporacji lub dużej ogólnopolskiej organizacji. Jednocześnie co trzeci  preferowałby zatrudnienie w małej firmie liczącej do 50 osób lub startupie (łącznie 32 proc.).
Czego oczekują młodzi na rynku pracy
Studenci i absolwenci, zapytani o najważniejsze kwestie związane z pracą, zwracają szczególną uwagę nie tylko na warunki zatrudnienia, ale w podobnym stopniu także na możliwości nabywania doświadczeń. 67 proc. badanych jako istotne w pracy wskazało na odpowiednie zarobki, jednak niewiele mniej wskazało możliwości rozwoju zawodowego (59 proc.) oraz dobrą atmosferę (58 proc.). Aż 77 proc. studentów i absolwentów za ważny wyróżnik idealnego pracodawcy uważa dawanie pracownikom możliwości rozwoju i szkolenia się. 65 proc. badanych oczekiwałaby od niego także możliwości awansu. Co trzeci badany (34 proc.) oczekuje, że idealny pracodawca pozwoli mu na samodzielność i da przestrzeń na realizację własnych pomysłów.
Praca i życie
Czy praca jest dla studentów celem samym w sobie? Zdania respondentów są w tym zakresie podzielone. Wśród badanych przez Pracuj.pl najwięcej jest osób, które postrzegają ją jako środek do realizacji pasji pozazawodowych – 50 proc. Jednocześnie jednak znacząca część studentów i absolwentów jest skłonna do poświęcenia części życia osobistego, by wspinać się po kolejnych szczeblach kariery. Taką postawę przyjmuje 38 proc. badanych.

(red./źr. Pracuj.pl)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.