Dodaj ogłoszenie o pracy


Jak motywować i dbać o kierowców zawodowych - Raben dzieli się swoim doświadczeniem

Grupa Raben, z myślą o kierowcach przygotowała specjalny program motywacyjno-lojalnościowy, stworzyła w swoich oddziałach dedykowane strefy wypoczynku, buduje zewnętrzne siłownie i organizuje dedykowane eventy.

Kierowca to jeden z najbardziej mobilnych zawodów w Europie. Z jednej strony to niekończąca się przygoda, podróże, piękne widoki, odkrywanie nowych miejsc, poznawanie ludzi. Z drugiej to duża odpowiedzialność i ciągłe życie w drodze. Jak wskazuje raport drugiej edycji ogólnopolskiego badania „Barometr zawodów ”, najczęściej wskazywanym zawodem deficytowym w  skali kraju jest zawód kierowcy samochodów ciężarowych. Ich braki na polskim rynku sięgają nawet 100 tys. Dlatego dla większości firm transportowych jednym z priorytetów jest pozyskanie kierowców i ich utrzymanie. Grupa Raben, mając świadomość powagi sytuacji, od 2015 roku prowadzi sesje dialogowe uwzględniające kierowców, jako kluczową grupę interesariuszy. Ich wynikiem są podejmowane przez firmę działania.
Jak związać kierowców z firmą
Samo zachęcenie kierowcy do podjęcia pracy to dopiero połowa sukcesu. Kolejnym krokiem jest nawiązanie stałej współpracy, zbudowanie nici porozumienia i przywiązanie go do firmy. W tym celu w Grupie Raben opracowano specjalny program motywacyjno-lojalnościowy dla współpracujących z nią kierowców. Składa się on z trzech elementów: dedykowanego newslettera informacyjnego, szkoleń edukacyjnych oraz konkursu dla kierowców. Ten ostatni, ma na celu wyłanianie i nagradzanie kierowców osiągających najlepsze wyniki w ramach swojego oddziału, w zakresie świadczonych usług przewozowych. Pod uwagę brane są takie kryteria jak np.: terminowość dostaw, ilość miejsc rozładunkowo/załadunkowych i inne. Rywalizacja odbywa się w dwóch kategoriach: kierowcy pojazdów „małych” (średniaki lor i busy van) oraz kierowcy pojazdów „dużych” (ciągniki tr i BDF-y bdf). Nagrody, w postaci przedpłaconych kart Sodexo, przyznawane są co kwartał trójce najlepszych kierowców. W ramach programu planowane są kolejne działania m.in. stworzenie dedykowanej linii odzieży dla kierowców Raben. Ubrania te zostały zaprojektowane wspólnie przez kierowców oraz specjalistów z dziedziny odzieży roboczej.
Troska o zdrowie
Jednym z głównych celów strategii odpowiedzialnego biznesu w Grupie Raben jest tez troska o zdrowie i bezpieczeństwo, w ramach którego realizowana jest filozofia SHE (Safety, Health and Environment). Dzięki niej budowana jest silna kultura bezpieczeństwa wśród pracowników i dostawców, oraz postawa prozdrowotna. Dotyczy to także kierowców, dla których, firma buduje w oddziałach dedykowane strefy wypoczynku. Kierowcy znajdą w nich automat do kawy lub przekąsek i wygodne miejsce do relaksu czy pracy, ponieważ wyposażono je także w komputer z dostępem do Internetu, telewizor i drukarkę. W strefach znajdują się także tablice informacyjne oraz odbywają się w nich cotygodniowe spotkania z kierownikami oddziałów, podczas których kierowcy mogą zgłaszać swoje pomysły oraz problemy. To nie koniec udogodnień, bo firma planuje wybudować zewnętrzne siłownie dla kierowców. Powstały już obiekty w Gniewomierzu, Gądkach oraz Strykowie, a do końca roku wybudowane zostaną jeszcze dwie siłownie.
Raben organizuje także dedykowane eventy dla kierowców i ich rodzin we współpracy z fundacją Truckers Life oraz klubem MAN Trucker’s World. Ostatnio taki event odbył się we wrześniu 2017 roku w Serwisie Raben Transport w Gądkach. Jego celem było pokazanie pracy zawodowych kierowców oraz zwrócenie uwagi na specyfikę ich stylu życia i możliwości jakie mają w trasie, pod kątem ćwiczeń oraz zdrowego odżywiania.

(źr. Grupa Raben)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.