Dodaj ogłoszenie o pracy


Jakich pracowników poszukiwano w lipcu najczęściej?

Okres wakacyjny oraz trwający rynek pracownika sprawiają, że pracodawcy mają problem z pozyskaniem właściwych kandydatów do pracy.  Jednym ze sposobów dotarcia do kandydatów, czyli tzw. direct search jest wyszukiwarka kandydatów na GoldenLine. W lipcu 2017 roku wiadomość od rekrutera otrzymało 54 664 osób posiadających profil zawodowy na GoldenLine. Poszukiwani byli przede wszystkim specjaliści z obszarów IT, Inżynierii i Finansów.

W lipcu 2017 roku wiadomość od rekrutera otrzymało 54 664 osób posiadających profil zawodowy w serwisie. Jak wynika z analiz GoldenLine, wśród osób, które otrzymały wiadomości od rekrutera, 20 proc. miało zaznaczoną na profilu specjalizację IT - Rozwój oprogramowania. Na drugim miejscu uplasowali się kandydaci z zaznaczoną specjalizacją Inżynieria (12 proc. osób, które otrzymało propozycję pracy od rekrutera miało taką specjalizację), zaś na trzecim - ze specjalizacją Finanse/Ekonomia (10 proc. otrzymujących propozycje pracy). Tuż za podium uplasowali się kandydaci ze specjalizacją Sprzedaż (9 proc.) oraz Obsługa klienta (9 proc.). Dane nie sumują się do 100 proc., ponieważ kandydaci mogą zaznaczyć na profilu więcej niż jedną specjalizację.

Najwięcej ofert otrzymali kandydaci pomiędzy 27 a 35 rokiem życia (wśród osób, które dostały wiadomość od rekrutera, 55 proc. jest w wieku 27-35 lat). Na drugim miejscu znalazły się osoby w wieku 36-45 (wśród osób, które otrzymały ofertę pracy od rekrutera 23 proc. jest w wieku 36-45 lat), na trzecim miejscu zaś osoby pomiędzy 18 a 26 rokiem życia (wśród osób, które otrzymały ofertę pracy od rekrutera 15 proc. jest w tym  wieku). Wiadomość od rekrutera otrzymały przede wszystkim osoby zamieszkałe w województwie mazowieckim (25 proc.), śląskim (14 proc.), dolnośląskim (13 proc.), wielkopolskim (11 proc.) oraz małopolskim (9 proc.). Informacje te wskazują, że niezmiennie od początku roku najwięcej pracowników poszukiwanych jest w dużych ośrodkach miejskich i aglomeracjach, takich jak Warszawa, Katowice, Wrocław, Kraków czy Poznań.

Jak wynika z analiz GoldenLine, większość kandydatów, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera, posiada umiejętność obsługi pakietu Microsoft Office oraz prawo jazdy kat. B. Pozostałe często występujące umiejętności to m.in.: znajomość języka programowania JavaScript (13 proc.), programu AutoCad (11 proc.), a także znajomość języka SQL (9 proc.). Istotną rolę odgrywały również umiejętności miękkie. U osób, które otrzymały wiadomość od rekruterów, pojawiają się najczęściej takie kompetencje, jak project management, scrum, zarządzanie zespołem czy negocjacje. Wśród 56 664 osób, które otrzymały wiadomość bezpośrednio od pracodawcy, 52 proc. włada językiem angielskim na poziomie podstawowym, dobrym lub biegłym. Innym często występującym językiem jest język niemiecki oraz rosyjski.

Kogo szukali rekruterzy za pośrednictwem ogłoszeń o pracę?
Jak wynika z analiz GoldenLine, w lipcu 2017 roku pracodawcy zamieścili w serwisie GoldenLine 10637 ogłoszenia. Większość z nich została skierowana do kandydatów zamieszkujących województwo mazowieckie (16 proc.), dolnośląskie (8 proc.), małopolskie (7 proc.) oraz śląskie (6 proc.). W największej liczbie ofert pracy mogły wybierać osoby pracujące w obszarze Produkcja -  dedykowanych im było 15 proc. ze wszystkich opublikowanych ogłoszeń. Na kolejnych miejscach znalazły się: Sprzedaż (12 proc.), Obsługa klienta/Call Center (8 proc.), Informatyka/Programowanie (8 proc.), oraz Budownictwo (7 proc.).
(źr.: Raport GoldenLine)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.