Dodaj ogłoszenie o pracy


W jakim stopniu Polacy realizują plany urlopowe?

64 proc. Polaków deklaruje, że w tym roku planuje skorzystać z przysługujących im dwóch tygodni urlopu – tak wynika z badania użytkowników portalu Praca.pl. Zaledwie 12 proc. ankietowanych przyznało, że urlop zawsze wykorzystuje zgodnie z planem, a 5 proc. że nie udało im się to nigdy. Pocieszający natomiast jest fakt, że aż 7 na 10 respondentów deklaruje, że najczęściej udaje im się zrealizować plan urlopowy zgodnie z założeniem.

Plan urlopów to zestawienie, w którym zawarte są terminy planowanych przez pracowników urlopów wypoczynkowych w danym roku. Sporządzanie takiego dokumentu niewątpliwie porządkuje system urlopów firmie, pozwalając jednocześnie uniknąć kumulowania się urlopów zaległych. Plany urlopów  stosowane są jako narzędzie planistyczne głównie w średnich i dużych firmach – tak zadeklarowało 79 proc. ankietowanych pracowników tych firm. W mniejszych firmach (do 50 pracowników) sytuacja wygląda inaczej – większość, bo aż 60 proc. nie korzysta z planów urlopów. Plany planami, z punktu widzenia pracowników ważniejsze wydaje się to, czy wcielamy je w życie.
Powody nie wykorzystywania urlopu zgodnie z planem
Najczęściej wymienianym jest nadmiar pracy, który powoduje, że trudno nam skorzystać z choćby jednego dnia urlopu, nie wspominając już o zaplanowaniu dłuższych wakacji. Ten powód wskazało 27 proc. badanych użytkowników serwisu Praca.pl. Kolejnym, równie częstym, są pokrywające się terminy urlopów pozostałych pracowników. Co piąty ankietowany jako powód podaje brak możliwości skorzystania z urlopu przez osobę, z którą chciałby ten czas spędzić. 11 proc. respondentów winą za brak realizacji planu urlopów obarcza złą organizację pracy w firmie. Trzy ostatnie miejsca na liście powodów nie wykorzystania urlopu zgodnie z planem należą do strachu przed dłuższą nieobecnością, większą chęcią do pracy niż do wypoczynku i złej woli przełożonego.

(źr. Praca.pl)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.