Konto pracodawcy


People Trends 2017 – o zmianach w zarządzaniu talentami

Firma Aon Hewitt opublikowała komentarz do swojego raportu z końca 2016 roku pt. „People Trends 2017”, który określił kluczowe trendy w zarządzaniu kapitałem ludzkim  na najbliższe lata, koncentrując się na pięciu najważniejszych obszarach: kapitał ludzki i struktura organizacyjna; pozyskiwanie i rozwój talentów; wynagrodzenia; przywództwo; kultura organizacji. Magdalena Warzybok, dyrektor praktyki talent w Aon Hewitt opisała najważniejsze trendy HR, które będą kształtować się w najbliższych latach.

Rok 2017 będzie charakteryzował się dalszym zwiększeniem wydatków na działania wizerunkowe prowadzone wśród kandydatów do pracy. Dobrze przemyślana propozycja wartości sprawia, że firma jest w stanie nie tylko przyciągać odpowiednich kandydatów, ale zatrzymać ich na dłużej. Co więcej pracownicy doceniają wyjątkowość i prawdziwość złożonej „obietnicy”, dobrze odnajdują się w organizacji oraz czują się zmotywowani do działania, napędzając jej wzrost. Pracodawcy będą przykładać większą wagę do tego, aby propozycja wartości odzwierciedlała rzeczywistą kulturę organizacji.
Efektywność pracy - kultura „feedbacku” i otwartego dialogu
Termin „feedback” wciąż pozostaje kluczowym słowem w kontekście zarządzania efektywnością pracy. Millenialsi wymieniają częsty feedback jako jeden z kluczowych czynników umożliwiających im rozwój. Z drugiej strony obserwujemy coraz większe oczekiwanie pracowników do wypowiadania się na wiele tematów dotyczących życia organizacji. Jako konsumenci, przyzwyczajeni do wydawania opinii i oceniania usług – pracownicy oczekują podobnego podejścia od swoich firm. Budowanie kultury ciągłego i otwartego dialogu organizacji z pracownikami to jeden z większych trendów na nadchodzące miesiące i lata.
Doświadczenie
Budowanie doświadczenia z pracy w danej organizacji i spójnego EVP (Employee Value Proposition) rozpoczyna się już podczas procesu pozyskiwania pracowników, jeszcze zanim nastąpi pierwszy kontakt kandydata z organizacją. Każdy szczegół w procesie rekrutacji ma znaczenie. Jednym z najważniejszych trendów jest przebudowa całokształtu doświadczenia kandydatów w procesie aplikowania o pracę, a także podczas całego cyklu życia w organizacji, i jego koncentracja na samym pracowniku.
Zaangażowanie pracowników
Wiele organizacji ma już w swoim DNA działania na rzecz angażowania i inspirowania pracowników do działania. Najczęściej strategia budowania zaangażowania powstaje w oparciu o prowadzone raz w roku lub rzadziej badania zaangażowania pracowników. Ewolucja cozekiwań pracowników, jak również szybkość zmian biznesowych stawiają przed pracodawcami nowe wyzwanie w postaci przejścia z jednorazowego badania do ciągłego słuchania i prowadzenia pemanentnego dialogu z pracownikami. „Continuous listening” to proces gromadzenia informacji zwrotnej podczas całego cyklu życia pracownika w organizacji w znacznie krótszych odstępach czasowych.
Work-life-balance
Firmy, którym udaje się najlepiej dopasować niebanalny i całościowy pakiet wynagrodzeniowy do potrzeb konkretnego pracownika lub grup pracowników (w tym elementy związane z elastycznością czasu pracy, opieką nad rodziną - zarówno dziećmi jak i osobami starszymi, dostępem do concierge), są w stanie przyciągnąć najlepszych kandydatów. Dla przykładu niektóre firmy technologiczne coraz śmielej eksperymentują z różnymi formami zatrudnienia pozwalającymi na zachowanie równowagi między pracą a życiem osobistym. Wśród nich są rozwiązania takie jak skrócenie tygodnia pracy – co pozwala pracownikom na rezygnację z części wynagrodzenia na rzecz większej ilości czasu prywatnego.
Efektywne zespoły
Podczas gdy termin „efektywny” niegdyś skupiał się na pojedynczej jednostce, obecnie organizacje coraz częściej koncentrują się na zwiększaniu efektywności całych zespołów. Team coaching daje firmom możliwość rozwijania jednocześnie wielu osób, które pracując w grupie zyskują nowe umiejętności, dzięki wsparciu rozwojowemu, ale także ucząc się od pozostałych członków zespołu.
HR partnerem biznesu
Aby pozostać wartościowym partnerem dla biznesu, dział HR musi znaleźć nowe sposoby wyceny aktywów w oparciu o zaawansowaną analitykę. Będzie to wymagać od firm traktowania kapitału ludzkiego tak jak kapitału finansowego. Działy HR będą dążyć do otrzymywania danych w czasie rzeczywistym, w takiej formie aby mogły być one wykorzystywane bezpośrednio do celów biznesowych. „Real-time analytics” stanie się potężnym narzędziem w rękach HR, a wraz z jego upowszechnieniem wzrośnie tendencja do standaryzacji parametrów pomiaru kapitału ludzkiego w branży. Funkcja HR w organizacji wiele zyska na ustaleniu sposobów określenia zwrotu z inwestycji w odniesieniu do kapitału ludzkiego.
(red)

kobiety w logistyce
Aż 66 proc. zatrudnionych w przemyśle lekkim to kobiety
Coraz więcej kobiet w zawodzie kierowcy pojazdu ciężarowego
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Podsumowanie 2019 roku w prawie pracy
Bruksela o krok bliżej do zatwierdzenia pakietu mobilności
Klasyfikacja taryfowa towarów a Wiążąca informacja stawkowa?
Co ze starym urządzeniem do poboru opłat drogowych w Czechach?
10 wskazówek GEFCO - jak dobrze przygotować firmę na Brexit
Leasing samochodów 2019 - jak zmiany w prawie wpłynęły na rynek
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Intralogistyka w 2019 – co działo się w polskiej gospodarce magazynowej?
Apetyt inwestorów na nieruchomości w CEE nie spada
Co czeka logistykę, produkcję i handel w 2020 roku?
Jak zadbać o komfortowe i twórcze środowisko pracy
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Poczta Polska podsumowała miniony rok
Tańczący z paletami w Wielkim Finale Raben
Nowy dyrektor pionu operacyjnego VIVE Textile Recycling
BIK w 2019 roku podpisał umowy najmu na 40 tys. mkw. powierzchni magazynowej
Koleje Mazowieckie posiadają super nowoczesny symulator jazdy
W 7R Park Tczew powstaje kolejny BTS – tym razem dla POLOmarket
Jak Dachser korzysta z inteligentnej intralogistyki?
Just-in-time w dużym rozmiarze - dedykowany transport lotniczy do elektrowni w Austr ...
Hillebrand przejmuje kolejne spółki
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC